Greenox Residence'a 'Edge' sertifikası

Dünyanın ikinci Dikey Orman konseptli projesi Greenox'a Uluslararası Finans Kurumu tarafından EDGE sertifikası verildi

Greenox Residence'a 'Edge' sertifikası

Türkiye'nin ilk, dünyanın ise ikinci Dikey Orman konseptli projesi Greenox Residence, Dünya Bankası Grubu üyelerinden Uluslararası Finans Kurumu-IFC tarafından verilen EDGE sertifikasına layık görüldü. Sertifika, Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik için başvuru yapan özel sektör projeleri içinde yalnızca Greenox'a verildi. 

Türkiye'nin ilk dikey orman projesi: Greenox

Aycan-Feres İş Ortaklığı imzasıyla Çeliktepe'de inşa edilen ve Büyükdere Ceddesi 4. Levent Metro İstasyonu'na 400 metrelik mesafede inşa edilen Greenox, LEED Gold'un ardından Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemmellik Sertifikasına da sahip oldu. Proje, iş, eğlence ve alışveriş merkezlerine yakınlığı ile dikkat çekerken, EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye'nin "Pilot Projesi" olma niteliğini de taşıyor. Greenox, malzeme ve su kategorilerinde en az yüzde 40'a varan tasarruf olanağı sağlıyor. 

Bir hayal gerçekleşiyor

Greenox Residence'in EDGE Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanması üzerine bir değerlendirme yapan Aycan Gayrimenkul Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, 120 milyon TL yatırım bedeline sahip Greenox'un Türkiye'nin ilke EDGE Yeşil Bina Sertifikası'nı almayan hak kazandığını belirterek: "EDGE Yeşil Bina Sertifikası alacak ilk proje olmasıyla kentsel dönüşümü yeşil dönüşüme çevirme hayalimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. Sertifika ile global arenada ülkemiz adına bayrağı taşıyan ilk proje olmaktan, Greenox’un gerçek anlamda yüksek verimlilik sağlayan ve tasarruf ettiren bir proje olarak hayata geçecek olmasından mutluluk duyuyoruz." dedi  

İmza töreni 9 Kasım'da

Feres Gayrimenkul Yatırım Ortağı Murat Yağan  da ÇEDBİK desteği ile derlenen yeşil bina adaylarının Uluslararası Finans Kurumu'na sunulduğunu ve proje ekipleriyle gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında Greenox'un pilot proje olarak belirlendiğini belirterek: "Verimlilik hedeflerini tamamıyla karşılayan Greenox için 9 Kasım’da bir imza töreni düzenlenecek. Greenox, bitkisel çeşitliliği sayesinde yılda 2 bin 373 m3 oksijen üreterek Kâğıthane’nin oksijen deposu haline gelecek. Verimlilik oranlarımız her klasmanda minimum yüzde 40’a çıktı. Proje tamamlandığında yapılacak ölçümlerle verimlilik oranının artmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Yeşil Bina Sertifika Sistemi-EDGE Nedir?

Yüksek Verimlilik İçin Tasarımda Mükemellik anlamına gelen Excellence in Design for Greater Efficiencies sözcüklerinin kısatlmasından oluşan EDGE, İFC'nin gelişmekte olan pazarlar için yarattığı yeşil bina sertifikasyon sistemi olarak tanımlanabiliyor. Dünyanın 130 ülkesinde yeşil bina yıpımının kolay, ekonomik ve hızlı yolu olarak uygulayıcıların yerel ölçütlere göre optimize edilmesini hedefleyen sistemin diğer yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden en öneml farkı ise yerel standart ve yönetmelikler doğrultusunda hazırlanmış olması ile birlikte pazardaki tüm aktörlerin finansal ve çevresel etkileri gözlemleyebilmesine olanak sağlaması olarak tanımlanıyor. 

Firma Bilgisi: aycan grup-feres
Proje Bilgisi: Greenox Residence