GROHE sürdürülebilir büyüme stratejisiyle yükseliyor

GROHE Grubunun satışları yüzde 21 yükseldi, düzeltilmiş FVÖK yüzde 18 arttı, Almanya’da satışlar yüzde dokuz artış gösterdi ve Asya’da güçlü büyüme devam ediyor

GROHE sürdürülebilir büyüme stratejisiyle yükseliyor

14 Haziran 2013 / emlakwebtv
Avrupa'nın en büyük ve dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımı üreticileri arasında yer alan GROHE Grubu 2012’de bir kez daha rekor sonuçlara ulaşarak, büyüme trendini sürdürdü. Satış ve kar rakamlarında çift haneli artışlarla, GROHE Grubu (GROHE ve Joyou AG) 2012’de bugüne kadarki en büyük artış düzeyine ulaştı. Grup satışları mali yılda yüzde 21’e yakın artışla 1,4 milyar €uro’ya ulaştı. Joyou hariç tutulduğunda dahi, GROHE geçen yılki 1,02 milyar €uro’ya kıyasla yüzde altı artışla satışlarını 1,08 milyar €uro’ya yükseltti.

GROHE Grubu düzeltilmiş FVÖK rakamı ise yüzde 18 artarak 273 milyon €uro oldu. Yıllık finansal tablolar 286 milyon €uro likiditeye işaret ediyor. Joyou hariç, GROHE’nin düzeltilmiş FVÖK rakamı 2011’deki 206 milyon €uro’ya karşılık 2012’de 217 milyon €uro oldu.

Asya pazarı en yüksek büyümeyi sergiledi
Almanya’da ise GROHE’nin satışları yüzde dokuz yükseldi. Grup satışlarının yüzde 73 büyüdüğü Asya pazarı en yüksek büyümeyi sergiledi. Bu başarı büyük ölçüde, Çinli piyasa lideri Joyou AG ile yapılan ortaklığın sonucu olarak yorumlanırken, GROHE Grubu şu anda Joyou AG’nin yüzde 72’sini elinde bulunduruyor.