Gücünü güneş enerjisinden alan metro

Her gün 2,5 milyon insanın seyahat ettiği Santiago metrosu çok yakında tüketimin yüzde 60'ını güneş, yüzde 18'ini ise rüzgar enerjisiyle karşılayacak

Gücünü güneş enerjisinden alan metro

Her gün 2,5 milyon insanın seyahat ettiği Santiago metrosu çok yakında tüketimin yüzde 60'ını güneş, yüzde 18'ini ise rüzgar enerjisiyle karşılayacak. Santiago metrosu, gücünü güneş enerjisinden alan ilk metro olmaya aday. 

Atmaca çölünün güneyinde kurulacak

Şili'nin kuzeyinde yer alan dünyanın en kurak çölü Atamaca, ülkenin başkenti Santiago'nun metro sistemi için yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılacak. Santiago'ya 650 kilometre uzaklıkta, Atmaca çölünün güneyinde yapılacak olan 100 megawatt'lık güneş enerji sistemi, üretimini metro hattına aktaracak. 

Yüzde 18 rüzgar enerjisinden

Güneş panellerinin çöl toprağı ile kaplanmasını önlemek için düzenli olarak temizlik yapacak robotlar sayesinde üretiminin yüzde 15 oranında artacağı söyleniyor. Enerjisinin yüzde 60'ını çöldeki güneş enerjisi panellerinden karşılayacak olan Santiago metrosu, enerjisinin yüzde 18'ini ise yakınında yer alan rüzgar türbinlerinden alacak. 

Sistemi kuran şirket SunPower

Gücünü güneş enerjisinden alan metro sistemi kuran şirket olan California merkezli SunPower, elektrikli araçların şarj ederken güneş enerjisi panelleri kullanması için Ford'la da iş birliği yapmıştı. Proje hayata geçtiğinde Santiago metrosu, gücünü güneş enerjisinden alan dünyanın ilk metro sistemi olacak. Santiago metrosu ile günde yaklaşık 2,5 milyon kişi seyahat ediyor.