Güneş Enerjisi yatırımlarının dev vaadi

GYİAD ile Türkiye Güneş Enerjisi Platformu işbirliği ile düzenlenen "Güneş Enerjisi" Paneli'nde, her 1 MW yatırımın 20 kişiye istihdam sağladığı belirtildi. Buna göre 2023 yılına kadar yapılacak yatırımlarla 400 bin kişiye istihdam sağlanabilecek

Güneş Enerjisi yatırımlarının dev vaadi

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği ve Solarbaba Güneş Enerjisi platformu tarafından düzenlenen Güneş Enerjisi Paneli, Türkiye'nin en önemli alternatif enerji kaynaklarından biri olan "güneş enerjiisi"nin potansiyeli ve ekonomiye katkısını masaya yatırdı. Panelin en önemli mesajı, güneş enerjisi yatırımlarının istihdama yapacağı doğrudan katkı üzerineydi. Solarbaba Kurucusu Ateş Uğurel, her 1 MW'lık güneş enerjisi yatırımı karşılığında 20 kişi-ye istihdam sağlanabileceğini belirterek 2023 yılına kadar 400 bin kişiye iş imkanı verilebileceği üzerinde durdu.

Rusya krizi ve alternatif enerji kaynaklarının önemi
Etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada Rusya ile yaşanan krizin alternatif enerji kaynaklarının önemine bir kez daha dikkat çektiğini söyleyen GYIAD Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, Türkiye'nin bu kalemde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Türkiye'nin yıllık enerji ithalatının 55 milyar doları bulduğunu, ancak 160 milyar dolarlık yatırımla 30 yıllık enerji ihtiyacının çözüleceği altyapının oluşturulabilecğini söyleyen Sevim:

"Türkiye’de güneş enerjisi yatırımları zor ve çetrefilli. Yatırımcıların ve yatırımcı adaylarını, sektörün önündeki engeller hakkında bilgilendirmek ve verimli yatırımlar yapabilmelerini sağlamak amacıyla bu paneli düzenledik” dedi.

Güneş enerjisinin dev potansiyeli
Solarbaba Kurucusu Ateş Uğurel de, Türkiye'nin alternatif enerji yatırımlarının yeterli düzeyde olmadığını, İstanbul kadar nüfusu olan Belçika'da bile Türkiye'nin güneş enerji yatırımlarının çok ilerisinde olunduğunu söyledi. Uğurel, her 1 MW'lik güneş enerjisi yatırımının 20 kişiye istihdam sağladığını belirterek:

"Türkiye 2023 yılına dek 400 bin kişiye istihdam sağlayacak yatırımlar için adımlarını atabilir..." ifadelerini kullandı.