Güney Kore Türkiye’nin ortağı olacak

Türk yapı sektörünün zirvesi olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2014’ün konuk ülkesi olarak belirlenen Güney Kore ile Türkiye’nin özellikle yurtdışı müteahhitlik sektöründe toplamda yılda yaklaşık 100 milyar dolarlık işbirliği yapabilecekleri belirtildi.

Güney Kore Türkiye’nin ortağı olacak

1 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

Türk yapı sektörünün zirvesi olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2014’ün konuk ülkesi olarak belirlenen Güney Kore ile Türkiye’nin özellikle yurtdışı müteahhitlik sektöründe toplamda yılda yaklaşık 100 milyar dolarlık işbirliği yapabilecekleri belirtildi. İki ülke müteahhitlik firmalarının son 50 yılda yurtdışında gerçekleştirdikleri projelerin toplam tutarı ise 766 milyar dolara ulaşıyor. Güney Kore ile Türkiye yurtdışı müteahhitlik sektöründeki sağlam bir işbirliğinin, küresel düzeyde rakipsiz bir güç birliğine dönüşme potansiyeli taşıdığı değerlendiriliyor.

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 37 yıldır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 6 –10 Mayıs 2014 (Salı - Cumartesi) tarihleri arasında Tüyap -Büyükçekmece’de düzenlenecek.  Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlediği Konuk Ülke Projesi’nde bu yıl Güney Kore ağırlanıyor. Fuar sırasında YEM Fuarcılık’ın, Güney Kore Konsolosluğu ve DEİK / Türk-Güney Kore İş Konseyi işbirliği ile gerçekleştireceği “Güney Kore – Türkiye İnşaat Forumu”, küresel inşaat sektöründe büyük bir güç haline gelen Güney Kore ile Türk inşaat sektörünün Asya, Afrika ve Orta Doğu’da yapabilecekleri işbirlikleri için önemli bir platform oluşturacak.

Büyük projeler kapıda

Güney Kore’nin,  son dönemde Türkiye’deki inşaat ve yapı malzemeleri alanlarında ve yatırım işbirliği üzerine kurdukları ortaklıklarla ve Ortadoğu-Orta Asya’da yaptığı projelerle de dikkatleri üzerine çektiğini söyleyen YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, “Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile beraber iki ülke firmalarının bir araya gelerek Güney ve Güneydoğu Asya'da, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde büyük projelere imza atabilecekleri öngörülüyor” dedi.