Güneydoğu’da arsa ve araziler tükeniyor

Güneydoğu Anadolu’nun ilk defa gerçek anlamda değerlendiğini düşünen yatırımcılar Diyarbakır, Şırnak, Siirt gibi noktalardan büyük parselde arsa ve tarla almaya başladı

Güneydoğu’da arsa ve araziler tükeniyor

16 Nisan 2013 / emlakwebtv
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, ekonomideki artışın en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki arsa-arazi hareketlerinde belirgin şekilde kendini gösterdiğini, bölgenin liderinin ise Diyarbakır olduğunu altını çizerek, son 5 yılda Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde fiyatların 50 misli arttığını söylüyor.

Yatırımcılar Diyarbakır, Şırnak, Siirt’ten Arsa ve Tarla Alıyor
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile yıllar önce başlatılan, her ne kadar yol alınsa da terör olaylarının sürekli tırmanmasından dolayı yatırımcıların buradaki bölgelere sürekli endişeyle yaklaştıklarını belirterek, bu endişenin yerini ilgiye bıraktığını söyledi. Hakan Erilkun, Güneydoğu Anadolu’nun ilk defa gerçek anlamda değerlenerek, kalkındığını ve bu istikrar ile artışın devam edeceğini düşünen tüm yatırımcıların Diyarbakır, Şırnak, Siirt gibi noktalardan adeta dudak uçuklatan rakamlar ödeyerek büyük parselde arsa ve tarla almaya başladığını vurguladı.

Diyarbakır’da İmarlı Bir Arsanın Dönüm Fiyatı 950 Bin TL
Hakan Erilkun, bu artışın bölgedeki liderinin ise Diyarbakır olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Arsa ve arazi fiyatları son 5 yıl içinde Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde 50 misli artış göstermiş durumda. Diyarbakır’da şehir merkezine yakın lokasyonda imarlı bir arsanın dönüm fiyatı 950 bin TL’den alıcı bulabiliyor. Bir diğer talep gören nitelikte emlak ise Tarla… Çünkü tarlalar gelecekte şehrin gelişeceği noktaları hesaba katarak daha hesaplı yatırım yapmayı düşünenlerin gözdesi oldu. Merkeze 30 dakika mesafede bulunan bir tarlanın fiyatı dönüm başına 65 bin TL seviyelerinde seyrediyor.”

Mardin’de 170 Yeni Yatırımcı Teşvik Başvurusu Yaptı
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, halk arasında yabancı sermayeli, özellikle Amerikan firmalarının bölgeye yatırım yapacağı söylentileriyle yatırım yapmak isteyenlerin Siverek istikametine doğru yatırımlarını genişletmeyi tercih ettiğini söylüyor. Bu hızlı ticarette devletin yaptığı yatırımların da payının büyük olduğunu belirten Hakan Erilkun, şöyle devam etti: “Siyasi alandaki bu olumlu adımlar yatırım kanadında devletin ‘yatırım için harcamayı zorunlu kıldığı’ teşviklerle bölge adeta yeniden hayat buluyor. Yalnızca Mardin’de 170 yeni yatırımcının teşvik başvurusu yaptığı ve şehirde 100 milyon USD’lik bir sabit yatırımla beş yıldızlı bir otel için teşvik belgesinin alınması da bu gelişmelere örnektir.”

Batman’da Yer İsteyenler Bekliyor
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gelen yatırımcı akınının en yoğun olduğu bölgelerden bir diğerinin ise Batman olduğuna dikkat çeken Hakan Erilkun; “Türkiye’nin en kaliteli petrolüne ulaşılan ve bunun da etkisiyle yatırım rüzgarını çok hızlı şekilde arkasına alan Batman’da, Organize Sanayi Bölgesi’nde bütün yerler çok kısa bir zaman içinde tutuldu. 110 yeni yatırımcıya yer aranıyor ancak yer kalmadığı için şu anda bu firmalar beklemede” dedi.