Günlük kiralamalara devlet denetimi

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen bir tasarı, günlük kiralamalar üzerindeki devlet denetimini güçlendirmeyi hedefliyor

Günlük kiralamalara devlet denetimi

Devlet, son yıllarda artan terör olayları başta olmak üzere hukuka aykırı oluşumları denetleyebilmek için günlük ya da geçici kiralamalar üzerindeki baskıyı artırmaya hazırlanıyor. İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen tasarıya muhtarların da etkin bir destek sunması bekleniyor

Yerli ve yabancıların günlük kiralamalarına denetim
Tasarının hayata geçmesi ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcıların başta günlük olmak üzere geçici dönem kiralamalarının denetime tabi tutulması gündeme gelecek. Maliye'nin günlük ev kiralamaların anlık olarak izlemesi ve bildirimde bulunulup bulunulmadığını denetleyen sistem, emniyet kayıtlarına anlık olarak düşecek şekilde hazırlanacak. 

Evini kiralayanın kimlik bilgileri denetlenecek
Tasarı ile birlikte Maliye'nin atacağı ilk adım günübilrlik kiralamaların en yoğun olarak yapıldığı şehirlerin tespiti olacak. Kayıt dışı gelirle mücadelede de önemli bir katkı sunacak olan sistemde ev sahiplerine günlük kiralamalar hakkında muhtarlara bilgi verme ve evini kiralayan kişilerin kimlik bilgilerini bildirme zorunluluğu da yükleniyor. 

Ekonomiye katkı
Günlük kiralamaların çoğunlukla terör ve fuhuş gibi eylemler için kullanımındaki artışın önüne geçmeyi planlayan tasarı aynı zamanda turizm alanında da koordinasyonlu bir çalışmaya olanak tanıyacak. Tasarı hayata geçerse Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışı ekonominin milli gelire oranının 2018 yılı sonuna dek yüzde 21.5'e düşürmeyi planladığı belirtiliyor.