Günlük kiralamalardan emlakçılara terör denetimi çıktı

Günlük ev kiralamalarının önüne geçmeyi hedefleyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu yönde işlemler gerçekleştiren emlakçıları terör ve fuhuş organizasyonlarına "yardım ve yataklıktan" ceza alabilecekleri yönünde uyarmaya hazırlanıyor

Günlük kiralamalardan emlakçılara terör denetimi çıktı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, günlük kiralamaların önüne geçmek amacıyla yürüttüğü çalışmalarına hız verdi. Çalışmaların odak noktasında, bu tip işlemleri yürüten ve organize eden emlakçılar bulunuyor. Bakanlık emlakçıları, terör ve fuhuş organizasyonlarına yardım ve yataklıktan ceza alınabileceği yönünde uyarmaya hazırlanıyor. 

Kayıtdışı kiralamaların yükü ağırlaşıyor
Son dönemde özellikle terör örgütlerinin büyük kentlerdeki etkinliği sonrasında dikkat çekmeye başlayan "günlük kiralık ev" sorunu başta Maliye ve emniyet birimleri olmak üzere devlet kurumlarının merceğinde bulunuyordu. Star Gazetesi'nde yer alan Ercan Baysa imzalı habere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, günlük kiralamalara aracılık eden emlakçılara belirli standartlara uyum zorunuluğu getirmeye başlayacak.

Kimlik kaydından muafiyet sorunu
Günlük kiralık ev sorununun merkezinde aslında, otel ya da pansiyon gibi birimlerde kalan şahısların kimlik bilgilerinin online olarak denetlenebilirlik sisteminin işlevsiz kalması bulunuyor. Bu durumda da getirilecek yeni düzenlemenin, evini günlük kiraya verenlerin vergi ödemesi ve otel ve pansiyon gibi birimlere uygun bir çalışma gerekliliğini sunması bekleniyor. Yapılan düzenleme ile birlikte "emlakçılar" üzerindeki denetimin artırılacağı ve böylece suça bulaşmış kişilerin tespitindeki önemli bir boşluğun da doldurulmması hedefleniyor.