Günlük kiralık evler anlık takip edilecek

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma ile günlük kiralık evler anlık takip edilecek

Günlük kiralık evler anlık takip edilecek

İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma ile günlük kiralık evler anlık takip edilecek. Yerli ve yabancıların kiralamaları ile ilgili araştırma yapılacak ve internet sitelerinde yer alan günlük kiralamalar incelenecek. Maliye, günlük ev kiralamalarını anlık izleyecek ve bildirimde bulunup bulunmadığını görecek. Kayıtlar ise anlık olarak emniyete düşecek. 

Günlük kiralık ev sahiplerine, kiralamalara ilişkin muhtarlarla bildirimde bulunmaları konusunda uyarı yapılacak. Evini kiraladığı kişi ile ilgili kimlik bildirmeyenlere ise cezai yaptırım uygulanacak. 

Maliye, Türkiye'de en çok günübirlik kiralanan evlerin yapıldığı illleri tespit ederek kayıt dışılıkla mücadelede uygulanacak yöntemleri belirledi. Buna göre, terör saldırıları ve kayıt dışını önlemek amacıyla öncelikli olarak internet sitelerinden verilen günlük kiralık evler incelenecek. 

Günübirlik Konut Kiralamaları Takip ve İzleme Sistemi ile ilanı verilen yerlerin tapu ve vergi bilgileri anlık olarak görülebilecek. Bilgilerdeki uyuşmazlık durumunda emniyet birimleri operasyon düzenleyecek, hem Maliye hem de emniyet birimleri sahaya inerek denetimde bulunabilecek. 

Turizm sektöründeki kayıt dışılığın önlenmesine yönelik olarak, internet üzerinden yurt içi ve yurt dışından otel, pansiyon, günübirlik ev gibi konaklama rezervasyonların takibi, sektörde e-fatura ve e-arşiv uygulamaları yakından takip ediliyor. Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonominin milli gelire oranını 2018 yılı sonuna kadar yüzde 26,5'ten yüzde 21,5'e düşürmeyi hedefliyor.