Günlük kiralık evler kontrol altına alınıyor

Maliye Bakanlığı, uzun süredir çalışmalar yürüttüğü "günlük kiralık konut" sorunun çözümü için harekete geçti. Maliye yetkilileri verilen ilanlar üzerinden günlük konutları incelemeye aldı

Günlük kiralık evler kontrol altına alınıyor

Maliye Bakanlığı'nın gündemini uzun bir süredir meşgul eden günlük kiralık konutlar ve denetimleri sorunu için ilk adım atıldı. E-Ticaretin ve Mükellef Uyumunun İzlenmesi projesi kapsamında 7 kent üzerindeki ilanları inceleyen Maliye Bakanlığı yetkililieri söz konusu birimleri incelemeye aldı.

Banka hesaplarına inceleme

Yürütülen çalışmalarla birlikte ilgili konutların kimlere ait olduğunu tespit eden yetkililer ardından mükelleflerin banka hesap hareketleri üzerinde incelemeler başlattı. Banka hesap hareketlerinin ardından kişilere yapılan ödemelerin tapu kayıtları ile karşılaştırılması işlemi tamamlandı. İstanbul, ANkara, İZmir ve Antalya'da fiili yoklama gerçekleştirdiklerini söyleyen yetkililer, sonuçların değerlendirilmeye alındığını ve bu tip çalışmaların önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılacağını vurguladı. 

İki yönlü inceleme: Maliye ve Emniyet

Yapılan incelemelerde Emniyet Birimleri, Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü vergi sorgulamasına ek olarak güvenlik soruşturması sundu. Emniyet birimleri özellikle terör ve fuhuş gibi yasa dışı alanlardaki faaliyetler üzerinde denetim gerçekleştirdi.