Güzeldere Geçidi'ne otoyol yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geliştirilen proje ile Van-Başkale karayolu üzerinde yer alan Güzeldere Geçidi modern bir otoyola dönüştürülecek

Güzeldere Geçidi'ne otoyol yapılacak

Van-Başkale karayolu üzerinde yer alan Güzeldere Geçidi modern bir otoyola dönüştürülecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından geliştirilen proje ile araçla 45 dakikalık zorlu bir tırmanışla ulaşılabilen ve '32 Virajlar' olarak bilinen Güzeldere Geçidi'ne modern bir yol inşa edilecek.

55 kilometrelik duble yol
Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, otoyol projesine ilişkin çalışmalar yürütülmekte olan tünel çalışmalarıyla devam ediyor. Gürpınar Hoşap mahallesi sınırlarından başlayan ve Başkale-Hakkari sınırına kadar devam eden yol çalışmaları kapsamında, 2 kilometrelik tünel ve toplamda 55 kilometrelik duble yol inşaatı gerçekleştirilecek. 

Güzeldere Geçidi'nde kış

İran ticaretinde merkezi nokta
İran ile yapılan ticarette merkezi bir konumda bulunan Esendere Sınır kapısıına giden araçlar için düşünülen proje, Van-Başkale karayolunun 80. kilometresinde yer alan, keskin ve zorlu virajların özellikle kış aylarında sürücülerin işini kolaylaştırmak maksadıyla hayata geçirilecek.   

400 milyon liralık harcama
4 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan karayolu projesi için 400 milyon liralık bir harcama yapılacağı açıklayana Karayolları 11. Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş, projenin özellikle bölge açısından büyük önem taşıdığını hatırlattı.  Gülhaş, bölgeye yapılan yatırımların ciddi bir artış gösterdiğini belirterek, yapılan otoyolu projesinde de otoyol teknolojisinin tüm imkanlarının kullanılacağını söyledi.