GYODER Başkanı'ndan reel ekonomi vurgusu

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörünün insani finans anlayışına destek olması gerektiğini belirterek: "Hedefimiz, faize değil reel ekonomiye dayalı ürünler geliştirecek adımlar atmaktır..." dedi.

GYODER Başkanı'ndan reel ekonomi vurgusu

GYODER Başkanı ve Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, HALK GYO ana sponsorluğunda düzenlenen Küresel Katılım Finans Zirvesi'nde "insani finans" anlayışına vurgu yaptı. MÜSİAD, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen "İnsani Finans, Önce İnsan Sonra Finans" konulu zirvede konuşan Yetgin, gayrimenkul sektörünün "reel ekonomiye katkı sunacak"  strateji geliştirmesinin önemine işaret etti. 

Kar yerine insanı temel alan yaklaşım

Feyzullah Yetgin, insanı finans kavramının, insanı temel alan ve bu değeri kazanç algısı ve hedefinin üzerinde tutan bir yaklaşım üzerinde yükseldiğini belirterek, "İnsani finans parayı sadece faizle değil, üretim ve yatırımla paylaşım ekonomisi içinde büyütmeyi amaçlayan bir model." ifadelerini kullandı. Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin ana hedefinin ürün çeşitliliği, eşitlik, hesap verilebilirlik, ulaşılabilirlik ve şeffaflık gibi unsurların gelişimini sağlamak olduğunu dile getiren Feyzullah Yetgin: "ekonomiye paylaşımcı ve özverili bir anlayışın hâkim olmasıdır. İnsanı merkeze alan, toplumsal fayda odaklı bu modelin yaygınlaştırılması için biz de sektör olarak üzerimize düşeni yapmalıyız." şeklinde konuştu

İnsani finans kavramına destek

Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, insani finans kavramına destek sunma noktasında gayrimenkul sektörünün ana hedefininz, faize değil, reel ekonomiye dayalı ürünlerin geliştirilmesi yönünde adımlar atmak olduğunu da belirterek: "Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkulün sahip olduğu potansiyeli daha iyi kullanabilmesi ve mevcut potansiyelini yatırıma dönüştürebilmesi için gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması yönünde çalışmalıyız" dedi. 

Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması gerek

Sektör bileşenlerinin gayrimenkul yatırım fonları, sukuk ve gayrimenkul sertifikası gibi uygulamaları desteklemesi ve bu unsurların yaygınlaşmasında öncü rol oynaması gerektiğini de dile getiren Yetgin: "Yatırımcıları reel ekonomiye bizzat dâhil ederek paylaşım ekonomisini artıran, sermayenin tabana yayılmasının önünü açan insani ve İslami finans uygulamalarının yaygınlaştırılması finansal anlamda önemli bir fırsattır..." şeklinde konuştu. 

İnsani Finans, Önce İnsan, Sonra Finans Zirvesi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve Türkiye Odalar ve BOrsalar Birliği'nin ev sahipliği ve Halk GYO'nun ana sponsorluğunda düzenlenen Küresel Katılım Finans Zirvesi, 50 farklı ülkeden 10 bin ziyaretciyi ağırladı. Katılımcılar arasında bine yakın kurumsal nitelikli iştirakçi ve 100 girişim sermayesi ile varlık fonlarının yanı sıra 200'ün üzerinde konuşmacı da hazır buludu. Etkinliğin ana gündemini "İnsani Finans, Önce İnsan Sonra Finans" konusu oluşturdu.