GYODER’den gayrimenkul sektörü değerlendirmesi

GYODER, 2012 yılı değerlendirmesi ve 2013 öngörülerinde, Türkiye ve dünya gayrimenkul sektörünü irdelediği raporunu paylaştı

GYODER’den gayrimenkul sektörü değerlendirmesi

26 Aralık 2012 / emlakwebtv / Işılay Çolak
GYODER 2012 Yılı İnşaat Sektörü Global Değerlendirmesi’ne göre, gelişmiş ülke konut sektörlerinde toparlanma zayıf kaldı ve konut finansman sisteminde sıkıntılar sürüyor.  ABD’de inşaat faaliyetlerinde toparlanma yaşanırken, AB’de ise inşaat harcamaları yeniden küçülmeye başladı. Gelişmiş ülkelerde ticari gayrimenkul değerlerinde sınırlı toparlanma yaşanırken yatırımlarda ve finansmandaki durağanlık sürüyor. Gelişmekte olan ülkelerin inşaat sektörlerinde büyümeler kontrol  altında ve ölçülü büyümeler yaşanıyor. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin gayrimenkul varlık fiyatları kontrollü olarak gevşiyor veya durağan devam ediyor. 2012’de inşaat sektörü ABD’de toparlanırken, AB’de ciddi bir daralma yaşanıyor. 2013’de Global Gayrimenkul Piyasası’nden beklentiler ise şu şekilde:

-Gelişmiş ülkelerde inşaat, konut ve gayrimenkul sektörlerinde ölçülü toparlanma,
-Gelişmiş ülkelerde ticari gayrimenkul finansman olanaklarında yeniden hareketlenme ve varlık fiyatlarında toparlanma,
-Gelişmekte olan ülkeler  gayrimenkul piyasalarında ölçülü ve  kontrollü büyüme beklentileri, fiyat balonlarına karşı  kontrolün devam etmesi  

2012 yılında Türkiye Gayrimenkul Piyasası’na ilişkin sunumunu yapan GYODER Başkanı Işık Gökkaya, konut sektörü ve ticari gayrimenkul sektörü için şunları söyledi:

“Ekonomideki soğutma önlemleri konut sektörünü olumsuz etkilemiş ve konut sektörünün performansı yıl genelinde zayıf kalmıştır. Yıl içinde konutların KDV oranına ilişkin belirsizlik ile tapu harçlarının artırılması da olumsuz etki yaratmıştır. Konut kredilerindeki genişlemenin kontrolü ve diğer sıkılaştırıcı önlemler ile birlikte konut satışları zayıf gerçekleşmiştir. Proje sayısında artış, adetsel olarak geçmiş yılların performansına göre azalış mevcuttur. Mevcut konut fiyatları enflasyonun üzerinde yeni konut fiyatları ise enflasyon kadar artmıştır. Finansman yetersizliği olan konut sektörünün, derinleşmesi ve sağlıklı büyüyebilmesi için önemli sermaye kaynağı yaratan maketten satışa ihtiyacı bulunmaktadır.

Ekonomideki yavaşlama ticari gayrimenkul sektörü üzerinde  de sınırlayıcı etki yapmıştır. Alt pazarlar itibariyle ofis ve otel pazarında canlılık sürerken,  AVM yatırımları yavaşlamıştır. Yeni teşvik yasası ile birlikte organize sanayi bölgelerinde sanayi ve lojistik alanlara ilgi ve talep artmaktadır.”

Ayrıca Gökkaya; konut kredilerinin sektör için çok değerli olduğunu belirterek, 2012’nin geneline yayılan durgunluğun, kredi faiz oranlarının düşmesiyle Aralık döneminde hareketlenmeye başladığını belirterek, “Konut kredileri sektörümüz için çok önemli bir enstrümandır. Bir diğer enstrüman ise maketten satış yada nam-ı diğer ön satıştır ve sektörümüzün ön satışa ihtiyacı vardır” diye konuştu.