GYODER’in ‘roadshow’ları başladı

GYODER’in Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalarda tanıtımı amacıyla düzenlediği roadshow’ların ilki gerçekleştirildi

GYODER’in ‘roadshow’ları başladı

14 Kasım 2012 / emlakwebtv
GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) işbirliğinde, “Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalarda tanıtımı” amacıyla planlanan roadshow’ların ilki, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri konumundaki Londra’da gerçekleştirildi. 8 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Roadshow’a, önemli yabancı yatırımcı ve fonlardan 85 temsilci katıldı.

Yatırımcılar ve fonlardan Türkiye’ye büyük ilgi
Türkiye gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan olumlu ve önemli gelişmelerle beraber uluslararası tanıtım faaliyetlerine ağırlık veren GYODER, Cityscape Global 2012’de üstlendiği aktif rolün ardından, önemli uluslararası finans merkezlerini kapsayan roadshow’larına da, T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğinde Londra ile başladı. SPK ve İMKB’nın katkıları ile HSBC Bank sponsorluğunda, Londra’da 8 Kasım 2012 tarihinde yapılan toplantıya, önemli yabancı yatırımcı ve fon temsilcilerinden oluşan 85 kişilik bir grup katıldı. Büyük ilgi çeken toplantıda, Türkiye ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün istikrarlı gelişimi ortaya konulurken, sektörün kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ile birlikte barındırdığı önemli potansiyel de anlatıldı.

Türkiye ve İstanbul, uluslararası cazibenin odağında
Toplantının açılış töreninde ev sahibi olarak yer alan GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe konuşmasında; GYODER’in çalışmalarına da yer vererek, Türkiye gayrimenkul sektöründeki gelişmelere değindi. Gayrimenkulde gelişmekte olan trendleri Avrupa nezdinde inceleyen PricewaterhouseCoopers (PwC) ve Urban Land Institute (ULI) tarafından bu yıl hazırlanan rapora da dikkat çeken Gökçe, “Rapor, Türkiye’nin, gayrimenkul alanında bölgesel ve uluslararası bir cazibe merkezi olduğunu ortaya koydu. Yine bu rapora göre, İstanbul mevcut ve yeni yatırımların yanı sıra gelecekteki potansiyeli ile Münih, Varşova, Berlin ve Stockholm’ü gerisinde bırakarak Avrupa’da ilk sırada yer alıyor” dedi. Gökçe, ayrıca Cityscape Global 2012 ve MIPIM 2013’te Türkiye’nin “Onur Ülkesi” seçilmesinin, Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılar nezdinde bir cazibe merkezi haline geldiğinin somut göstergeleri arasında olduğunu vurguladı. Gayrimenkul sektörünü etkileyen mevzuatlarda son yıllarda yaşanan gelişmelerede değinen Gökçe, yürürlüğe giren ‘Kentsel Dönüşüm yasası’ ile önümüzdeki 20 yıllık bir süreçte 7,5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiği belirtti. Gökçe, mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler ve yabancıya satışın kolaylaştırılması sonucunda da, halihazırda 2,5 milyar dolar seviyesinde olan gayrimenkul sektöründeki Yabancı Doğrudan Yatırımının, orta vadede 10 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye küresel krizden güçlü çıktı
Türk ekonomisinin son on yıllık dönemde kaydettiği gelişme ve genel performansı üzerinde duran T.C. Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, 2008 yılında başlayan ve halen yansımaları hissedilen küresel krize karşın, Türk ekonomisinin kayda değer büyüme oranları sağlamaya devam ettiğine dikkat çekti. Çeviköz; Türk ekonomisinin bu performansının, İstanbul’un uluslararası finans merkezi haline getirilmesi ve Türkiye’nin ortaya koyduğu 2023 vizyonunun, ülkemizi yabancı yatırım açısından cazip hale getirdiğini söyledi.

“Gayrimenkule hem yasama hem projelerle destek veriliyor”
TYDTA Başdanışmanı Hasan Pehlivan, konuşmasında uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'nin ekonomik kalkınmasındaki rolüne dikkat çekerken, bu yatırımlar arasında özellikle emlak sektörünün önemini vurguladı. Şimdiye kadar yürürlüğe giren diğer iyileştirme yasalarının, sektöre toplam 26 milyar dolar yabancı sermaye girmesine yardımcı olduğunu belirten Pehlivan, sözlerine şöyle devam etti: “Son on yılda, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin üçe katlanmasını sağlayan ekonomik dönüşüm sayesinde, Türkiye 800 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış, kamu borç ve giderleri kontrol altına alınarak yatırımcılar için güvenli bir ortam oluşturulmuştur. Çok kısa bir süre önce dünyanın önde gelen kredi değerlendirme kuruluşlarından Fitch Ratings de Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine çıkararak bu durumu tasdik etmiştir.”

Fitch Ratings’in BBB- (yatırım yapılabilir ülke) notu da konuşuldu
Sunumunda Türkiye ekonomisine yönelik genel verileri ortaya koyan Kınık, fırsatlar ve son gelişmelere de değindi. Tevfik Kınık, kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings’in Türkiye’nin notunu BB+’dan (durağan görünüm), BBB-‘ye (yatırım yapılabilir ülke) yükselttiğine de dikkat çekti. Kınık, kentsel dönüşüm, İstanbul Finans Merkezi, Ticaret Kanunu, Mütekabiliyet ve Sermaye Piyasaları Kanun Taslağı’na da dikkat çekerek, Türkiye’nin içinde bulunduğu önemli süreci vurguladı.
İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz gerçekleştirdiği sunumda, kurumun gelişim sürecini, bugünkü durumunu ve sunduğu fırsatları detaylarıyla aktardı.

Türkiye OECD’nin en hızlı büyüyen ülkesi
TYDTA İngiltere Kıdemli Danışmanı Ahmet İplikçi ise, sunumunda öncelikle Türkiye'nin makroekonomik göstergelerde yakalamış olduğu başarıyı rakamlarla anlattı. İplikçi, Türkiye'nin, son on yılda ortalama yüzde 5,2'lik reel büyüme ile “OECD’ye üye ülkeler arasında en hızlı büyümeyi kaydeden ülke” olduğunu belirtti. İplikçi, bu büyüme oranının OECD ve PwC kaynaklarına göre, hem kısa hem de uzun vadede devam edeceğini ve Türkiye'nin, tahmin edilenden daha kısa sürede dünyanın en büyük on ekonomisi arasına gireceğini ifade etti. İstanbul'un uluslararası şirketler için bir cazibe merkezi haline geldiğini, Coca-Cola, GE ve GlaxoSmithKline gibi uluslararası birçok markanın İstanbul'u bölgesel yönetim merkezi olarak seçtiğini de vurgulayan İplikçi, bunda 200'ün üzerinde destinasyona direkt uçuş yapan Türk Hava Yolları’nın da büyük katkısı olduğunu belirtti. İplikçi sözlerine şöyle devam etti: “Ajansımız, yatırım ortamının tanıtımı ve Türkiye'ye gelecek veya Türkiye'de mevcut yatırımcılara yatırım öncesi, yatırım aşaması ve yatırım sonrası ihtiyaç duydukları bilgilendirme ve yönlendirmede ‘tek durak ofis’ yaklaşımı ile baş koordinatör olarak, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içindedir. Son iki yılda belli ülke, sektör ve firmalar hedeflenerek, özel stratejilerle yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmaları sağlanmış ve bu konuda şimdiye kadar çok çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir. Ajans olarak Ankara ve İstanbul ofislerinde görev yapan son derece nitelikli personelimizin yanı sıra 20'ye yakın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkedeki danışmanımız ile kesintisiz hizmet vermekteyiz.”
Günün ikinci panelinde ise GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, Türkiye gayrimenkul sektörünün tüm detaylarına ilişkin GYODER sunumunu paylaştı. Sunumda Türkiye gayrimenkul sektörünü yönlendiren ekonomik gelişmelere yer veren Gökçe ve Çamlıbel, yabancıları yakından ilgilendiren mütekabiliyet yasasına ve yasanın olası etkilerine de değinerek, Türkiye gayrimenkul sektörünün 2023 vizyonu ile devam ettiler. “Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalara entegre olması ve sürdürülebilir ve çevre uyumlu bir şekilde büyümesi öngörülmektedir” diyerek, Türkiye’deki hızlı büyüme potansiyelinin altını çizen Gökçe ve Çamlıbel, ticari gayrimenkul piyasasını İstanbul’daki AVM ve ofis bina yatırımları gibi detaylı örneklerle anlattı ve Avrupa ülkelerindeki yatırımlarla da karşılaştırmalı olarak paylaştılar.

Roadshow’ların rotası; Katar, Endonezya, Malezya
GYODER’in planladığı roadshow’ların yakın dönemdeki rotası ise; uluslararası büyük fonların bulunduğu önemli finans merkezlerinden Katar, Singapur ve Malezya olarak planlandı.


Yazar: emlakwebtv
Etiketler:
Yorum

Benzer Haberler

DYO işbirliği ile gerçekleşen AURA Crea: “İzmir: Tarihin Renkleri” yarışmasının kazananları belli oldu

DYO işbirliği ile gerçekleşen AURA Crea: “İzmir: Tarihin Renkleri” yarışmasının kazananları belli oldu

Silverline ile yılın son günlerinde mutfaklar yenileniyor

Silverline ile yılın son günlerinde mutfaklar yenileniyor

Kaleseramik ‘Atık Yönetimi’ ile ‘Sürdürülebilirlik İş Ödülü’nü kazandı

Kaleseramik ‘Atık Yönetimi’ ile ‘Sürdürülebilirlik İş Ödülü’nü kazandı

Yunanistan’daki Metro Cash&Carry depolarının inşasında İzocam Taşyünü ürünler tercih edildi

Yunanistan’daki Metro Cash&Carry depolarının inşasında İzocam Taşyünü ürünler tercih edildi

İstanbul’un Kalbinde, İki Yakanın Buluşma Noktasında Benesta Acıbadem hızla yükselmeye devam ediyor

İstanbul’un Kalbinde, İki Yakanın Buluşma Noktasında Benesta Acıbadem hızla yükselmeye devam ediyor

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

Dekar Yapı 15.Yıl

Dekar Yapı 15.Yıl

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

Tahincioğlu Gayrimenkul, Göcek’in ilk Markalı Lüks Konut Projesine İmza Attı

Tahincioğlu Gayrimenkul, Göcek’in ilk Markalı Lüks Konut Projesine İmza Attı

Yapı ve Yapı’nın merkez ofisi Mimarlık Yıllığı’na girdi

Yapı ve Yapı’nın merkez ofisi Mimarlık Yıllığı’na girdi

Köprü açılışı yaklaşıyor, Çanakkale'de konut fiyatları yüzde 30-50 artıyor

Köprü açılışı yaklaşıyor, Çanakkale'de konut fiyatları yüzde 30-50 artıyor

Londra’nın yüksek döviz kira getirisi sunacak projesi ‘White City Living’ Türkiyeli yatırımcıya tanıtıldı

Londra’nın yüksek döviz kira getirisi sunacak projesi ‘White City Living’ Türkiyeli yatırımcıya tanıtıldı

2021’i satış rekoruyla kapatan Tahincioğlu, bu yıl toplam 4 yeni proje hayata geçirecek

2021’i satış rekoruyla kapatan Tahincioğlu, bu yıl toplam 4 yeni proje hayata geçirecek

Borsa İstanbul'da gong Dap Gayrimenkul için çaldı

Borsa İstanbul'da gong Dap Gayrimenkul için çaldı

“Anadolu Yakası’nın merkezi Avrupa Yakası’na an meselesi” Benesta Acıbadem’de ön satışlar başladı

“Anadolu Yakası’nın merkezi Avrupa Yakası’na an meselesi” Benesta Acıbadem’de ön satışlar başladı

Vedat Arslan: “Ekonomik güven konut üzerinden sağlanmaya devam ediyor”

Vedat Arslan: “Ekonomik güven konut üzerinden sağlanmaya devam ediyor”

Tema İstanbul 2’de birinci etapta satışa çıkan konutların yarısı 2 ayda satıldı

Tema İstanbul 2’de birinci etapta satışa çıkan konutların yarısı 2 ayda satıldı

2022 Ocak ayında 88.306 adet konut satıldı

2022 Ocak ayında 88.306 adet konut satıldı

DAP Gayrimenkul Geliştirme halka arzına 2.5 kat talep geldi

DAP Gayrimenkul Geliştirme halka arzına 2.5 kat talep geldi

RAMS Türkiye’nin Quattro İstanbul projesi satışa çıkıyor

RAMS Türkiye’nin Quattro İstanbul projesi satışa çıkıyor

DAP Gayrimenkul Geliştirme halka açılıyor

DAP Gayrimenkul Geliştirme halka açılıyor

Tiny House (Küçük Evler) İstanbul Fuar Merkezi’nde

Tiny House (Küçük Evler) İstanbul Fuar Merkezi’nde

Akfen GYO 2021’de öz kaynaklarını 6 kat artırdı 2.1 milyar TL kara ulaştı

Akfen GYO 2021’de öz kaynaklarını 6 kat artırdı 2.1 milyar TL kara ulaştı

Türkiye genelinde dövizden daha fazla artan konut fiyatları son 1 yılda yüzde 63 artış kaydetti

Türkiye genelinde dövizden daha fazla artan konut fiyatları son 1 yılda yüzde 63 artış kaydetti

EN ÇOK OKUNANLAR