GYODER’in ‘roadshow’ları başladı

GYODER’in Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalarda tanıtımı amacıyla düzenlediği roadshow’ların ilki gerçekleştirildi

GYODER’in ‘roadshow’ları başladı

14 Kasım 2012 / emlakwebtv
GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) işbirliğinde, “Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalarda tanıtımı” amacıyla planlanan roadshow’ların ilki, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri konumundaki Londra’da gerçekleştirildi. 8 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Roadshow’a, önemli yabancı yatırımcı ve fonlardan 85 temsilci katıldı.

Yatırımcılar ve fonlardan Türkiye’ye büyük ilgi
Türkiye gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan olumlu ve önemli gelişmelerle beraber uluslararası tanıtım faaliyetlerine ağırlık veren GYODER, Cityscape Global 2012’de üstlendiği aktif rolün ardından, önemli uluslararası finans merkezlerini kapsayan roadshow’larına da, T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğinde Londra ile başladı. SPK ve İMKB’nın katkıları ile HSBC Bank sponsorluğunda, Londra’da 8 Kasım 2012 tarihinde yapılan toplantıya, önemli yabancı yatırımcı ve fon temsilcilerinden oluşan 85 kişilik bir grup katıldı. Büyük ilgi çeken toplantıda, Türkiye ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün istikrarlı gelişimi ortaya konulurken, sektörün kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ile birlikte barındırdığı önemli potansiyel de anlatıldı.

Türkiye ve İstanbul, uluslararası cazibenin odağında
Toplantının açılış töreninde ev sahibi olarak yer alan GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe konuşmasında; GYODER’in çalışmalarına da yer vererek, Türkiye gayrimenkul sektöründeki gelişmelere değindi. Gayrimenkulde gelişmekte olan trendleri Avrupa nezdinde inceleyen PricewaterhouseCoopers (PwC) ve Urban Land Institute (ULI) tarafından bu yıl hazırlanan rapora da dikkat çeken Gökçe, “Rapor, Türkiye’nin, gayrimenkul alanında bölgesel ve uluslararası bir cazibe merkezi olduğunu ortaya koydu. Yine bu rapora göre, İstanbul mevcut ve yeni yatırımların yanı sıra gelecekteki potansiyeli ile Münih, Varşova, Berlin ve Stockholm’ü gerisinde bırakarak Avrupa’da ilk sırada yer alıyor” dedi. Gökçe, ayrıca Cityscape Global 2012 ve MIPIM 2013’te Türkiye’nin “Onur Ülkesi” seçilmesinin, Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılar nezdinde bir cazibe merkezi haline geldiğinin somut göstergeleri arasında olduğunu vurguladı. Gayrimenkul sektörünü etkileyen mevzuatlarda son yıllarda yaşanan gelişmelerede değinen Gökçe, yürürlüğe giren ‘Kentsel Dönüşüm yasası’ ile önümüzdeki 20 yıllık bir süreçte 7,5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiği belirtti. Gökçe, mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler ve yabancıya satışın kolaylaştırılması sonucunda da, halihazırda 2,5 milyar dolar seviyesinde olan gayrimenkul sektöründeki Yabancı Doğrudan Yatırımının, orta vadede 10 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye küresel krizden güçlü çıktı
Türk ekonomisinin son on yıllık dönemde kaydettiği gelişme ve genel performansı üzerinde duran T.C. Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, 2008 yılında başlayan ve halen yansımaları hissedilen küresel krize karşın, Türk ekonomisinin kayda değer büyüme oranları sağlamaya devam ettiğine dikkat çekti. Çeviköz; Türk ekonomisinin bu performansının, İstanbul’un uluslararası finans merkezi haline getirilmesi ve Türkiye’nin ortaya koyduğu 2023 vizyonunun, ülkemizi yabancı yatırım açısından cazip hale getirdiğini söyledi.

“Gayrimenkule hem yasama hem projelerle destek veriliyor”
TYDTA Başdanışmanı Hasan Pehlivan, konuşmasında uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'nin ekonomik kalkınmasındaki rolüne dikkat çekerken, bu yatırımlar arasında özellikle emlak sektörünün önemini vurguladı. Şimdiye kadar yürürlüğe giren diğer iyileştirme yasalarının, sektöre toplam 26 milyar dolar yabancı sermaye girmesine yardımcı olduğunu belirten Pehlivan, sözlerine şöyle devam etti: “Son on yılda, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin üçe katlanmasını sağlayan ekonomik dönüşüm sayesinde, Türkiye 800 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış, kamu borç ve giderleri kontrol altına alınarak yatırımcılar için güvenli bir ortam oluşturulmuştur. Çok kısa bir süre önce dünyanın önde gelen kredi değerlendirme kuruluşlarından Fitch Ratings de Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine çıkararak bu durumu tasdik etmiştir.”

Fitch Ratings’in BBB- (yatırım yapılabilir ülke) notu da konuşuldu
Sunumunda Türkiye ekonomisine yönelik genel verileri ortaya koyan Kınık, fırsatlar ve son gelişmelere de değindi. Tevfik Kınık, kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings’in Türkiye’nin notunu BB+’dan (durağan görünüm), BBB-‘ye (yatırım yapılabilir ülke) yükselttiğine de dikkat çekti. Kınık, kentsel dönüşüm, İstanbul Finans Merkezi, Ticaret Kanunu, Mütekabiliyet ve Sermaye Piyasaları Kanun Taslağı’na da dikkat çekerek, Türkiye’nin içinde bulunduğu önemli süreci vurguladı.
İMKB Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz gerçekleştirdiği sunumda, kurumun gelişim sürecini, bugünkü durumunu ve sunduğu fırsatları detaylarıyla aktardı.

Türkiye OECD’nin en hızlı büyüyen ülkesi
TYDTA İngiltere Kıdemli Danışmanı Ahmet İplikçi ise, sunumunda öncelikle Türkiye'nin makroekonomik göstergelerde yakalamış olduğu başarıyı rakamlarla anlattı. İplikçi, Türkiye'nin, son on yılda ortalama yüzde 5,2'lik reel büyüme ile “OECD’ye üye ülkeler arasında en hızlı büyümeyi kaydeden ülke” olduğunu belirtti. İplikçi, bu büyüme oranının OECD ve PwC kaynaklarına göre, hem kısa hem de uzun vadede devam edeceğini ve Türkiye'nin, tahmin edilenden daha kısa sürede dünyanın en büyük on ekonomisi arasına gireceğini ifade etti. İstanbul'un uluslararası şirketler için bir cazibe merkezi haline geldiğini, Coca-Cola, GE ve GlaxoSmithKline gibi uluslararası birçok markanın İstanbul'u bölgesel yönetim merkezi olarak seçtiğini de vurgulayan İplikçi, bunda 200'ün üzerinde destinasyona direkt uçuş yapan Türk Hava Yolları’nın da büyük katkısı olduğunu belirtti. İplikçi sözlerine şöyle devam etti: “Ajansımız, yatırım ortamının tanıtımı ve Türkiye'ye gelecek veya Türkiye'de mevcut yatırımcılara yatırım öncesi, yatırım aşaması ve yatırım sonrası ihtiyaç duydukları bilgilendirme ve yönlendirmede ‘tek durak ofis’ yaklaşımı ile baş koordinatör olarak, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içindedir. Son iki yılda belli ülke, sektör ve firmalar hedeflenerek, özel stratejilerle yatırımcıların Türkiye'de yatırım yapmaları sağlanmış ve bu konuda şimdiye kadar çok çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir. Ajans olarak Ankara ve İstanbul ofislerinde görev yapan son derece nitelikli personelimizin yanı sıra 20'ye yakın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkedeki danışmanımız ile kesintisiz hizmet vermekteyiz.”
Günün ikinci panelinde ise GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel, Türkiye gayrimenkul sektörünün tüm detaylarına ilişkin GYODER sunumunu paylaştı. Sunumda Türkiye gayrimenkul sektörünü yönlendiren ekonomik gelişmelere yer veren Gökçe ve Çamlıbel, yabancıları yakından ilgilendiren mütekabiliyet yasasına ve yasanın olası etkilerine de değinerek, Türkiye gayrimenkul sektörünün 2023 vizyonu ile devam ettiler. “Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası piyasalara entegre olması ve sürdürülebilir ve çevre uyumlu bir şekilde büyümesi öngörülmektedir” diyerek, Türkiye’deki hızlı büyüme potansiyelinin altını çizen Gökçe ve Çamlıbel, ticari gayrimenkul piyasasını İstanbul’daki AVM ve ofis bina yatırımları gibi detaylı örneklerle anlattı ve Avrupa ülkelerindeki yatırımlarla da karşılaştırmalı olarak paylaştılar.

Roadshow’ların rotası; Katar, Endonezya, Malezya
GYODER’in planladığı roadshow’ların yakın dönemdeki rotası ise; uluslararası büyük fonların bulunduğu önemli finans merkezlerinden Katar, Singapur ve Malezya olarak planlandı.


Benzer Haberler

İnşaat malzemeleri ihracatında zirve: 21 milyar dolar

İnşaat malzemeleri ihracatında zirve: 21 milyar dolar

Filli Boya satılıyor mu?

Filli Boya satılıyor mu?

5 yıldızlı otel inşaat maliyeti!

5 yıldızlı otel inşaat maliyeti!

Enerji Verimliliği Derneği kuruldu

Enerji Verimliliği Derneği kuruldu

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

Çanakkale Köprüsü son durum: Açılış hedefi bir yıl önceye kaydı

Çanakkale Köprüsü son durum: Açılış hedefi bir yıl önceye kaydı

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park  için uygun değil...'

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park için uygun değil...'

İmrahor Millet Bahçesi ihalesi 18 Şubat'ta

İmrahor Millet Bahçesi ihalesi 18 Şubat'ta

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'den geçti

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'den geçti

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

Lüks sitede yıkım tartışması bitti

Lüks sitede yıkım tartışması bitti

Dünyanın En Güvenli Şehirleri listesine Türkiye'den 5 kent

Dünyanın En Güvenli Şehirleri listesine Türkiye'den 5 kent

Ankapark'a giriş ücreti ne kadar?

Ankapark'a giriş ücreti ne kadar?

Sektörde küçülme ve güven kaybı uyarısı

Sektörde küçülme ve güven kaybı uyarısı

Yabancıya konut satışında altın çağ: 1 yılda 40 bine yakın satış

Yabancıya konut satışında altın çağ: 1 yılda 40 bine yakın satış

Tüm sorunlara rağmen sektörden güçlü 2018 performansı

Tüm sorunlara rağmen sektörden güçlü 2018 performansı

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

EN ÇOK OKUNANLAR