GYODER'den çarpıcı araştırma: Konut alıcısının beklentisi değişti

GYODER ve Akademetre işbirliği ile geliştirilen 'Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul' isimli raporun sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda konut alıcısının değişen istek ve beklentileri mercek altına alındı

GYODER'den çarpıcı araştırma: Konut alıcısının beklentisi değişti

GYODER ve Akadametre iş birliği ile gerçekleştirilen 'Konut Geleceği, Geleceğin Konutu' başlıklı araştırmanın sonuçları bugün kamuoyuna açıklandı. Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu, potansiyel konut alıcısının güncellenen istek ve beklentilerinin analizinden hareketle oluşturuldu. 

 Konut alıcısının profili güncelleniyor

Türkiye konut sektörünün önde gelen çatı kuruluşlarından GYODER, Akademetre ile birlikte gerçekleştirdiği ve temel hedefi, konut alıcısının güncellenen profilinin analizi olan araştırmanın sonuçlarını bugün kamuoyu ile paylaştı. Rapor uzun süredir konut sektöründe konut geliştiricilerine yön veren ve doğru kabul edilen geliştirme politikalarının yanlışlığını ortaya koyan raporda şu çarpıcı sonuçlara ulaşıldı:

- Güven kriterinin önemi arttı: GYODER - Akademetre araştırmasının en dikkate değer sonucu, potansiyel konut alıcısının özellikle güven kriterinin üzerinde durduğunu saptaması oldu. Raporda, güvenilir geliştiriciler ve işin biteceğine yönelik güven duygusunun öneminin giderek arttığına dikkat çekildi

GYODER'den çarpıcı araştırma: Konut alıcısının beklentisi değişti

- Yatırımcılar yaşam alanıyla ilgilenmiyor: Yatırım amaçlı alıcıların başlangıç kriterinin değişim gösterdiğine dikkat çeken rapor, bu yöndeki alıcılar için konutun vaat ettiği yaşam alanından ziyade, katma değer faktörünün öne çıkmaya başladığına işaret etti

- Alıcının yükselen değerleri: GYODER-Akademetre Raporunda öne çıkan bir diğer husus da, konut alımında yükselen yeni değerlere yönelik vurgu oldu. Buna göre güvende olma, komşuluk ilişkileri, yeşil alan ihtiyacı, huzur ve samimiyet gibi unsurlar ön plana çıkmaya başladı. 

- Psikolojik ihtiyaçlar ön planda: Konut alıcısının fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra psikolojik ihtiyaçlarının da tatminine yöneldiğine dikkat çeken araştırmada, evlerin küçük de olsa ferah ve aydınlık bir nitelik taşımasına özen gösterildiği belirtiliyor. Diğer taraftan tüketiciler Fransız balkonların normal balkon gibi kabul edilmesinden de rahatsız olmuş durumda. 

GYODER'den çarpıcı araştırma: Konut alıcısının beklentisi değişti

- Kısa sürede teslim beklentisi yükseldi: Raporda öne çıkan bir diğer husus ise tüketici için bitmemiş projeden konut alımının artık ilk tercih olmadığı yönünde. Bununla birlikte bu tip alımlar yapan tüketicilerin asal beklentisi ise en geç 1 yıl içinde teslimin yapılması ekseninde şekilleniyor. 

- Deprem korkusu uzaklaştı: GYODER-Akademetre Raporu'nun bir diğer çarpıcı hususu ise deprem korkusunun tüketici nezdinde asal unsur olma niteliğindeki düşüş oldu. Raporda, daha önceki yıllara kıyasla depremin 'ilk akla gelen olma' özelliğini de yitirdiğine dikkat çekiliyor. 

- Konut küçülebilir ama verimli olmak koşuluyla: Konutta oda kullanım tercihlerinin değiştiğine dikkat çekilen GYODER-Akademetre Raporu, tüketicinin alanların küçülmesine razı olduğu anca standardın dışına çıkan kullanım alanlarına yönelik beklentilerinin de arttığını gösteriyor. Bu beklentilerin başında ise depo, kiler vb unsurlar geliyor. 

GYODER'den çarpıcı araştırma: Konut alıcısının beklentisi değişti

- Konut alım tercihleri ve alıcı profili: Konut satın alma dürtüsünü de analiz eden rapor, oturum amaçlı alım yapanların yüzde 56.2'sinin konut sahibi olduğun gösteriyor. Buna karşın yatırım amaçlı alımları yapan kişilerin yüzde 85.5'lik kesimi ise konut sahibi olma özelliği taşıyor.

- Site mi, villa mı? Araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu ise süte içinde oturan potansiyel müşterilerin yüzde 70'e yakınının yine site tarzi bir yaşam alanı içeren alım planı içinde olduğunu gösteriyor. Satın alınması planlanan konut türü itibarıyla da tüketicilerin üzde 83.6'lık kısmının apartman dairesi, yüzde 8.6'lık kısmının rezidans, yüzde 7.8'lik kısmının ise villa ya da müstakil ev alımı yapmayı planladığı görülüyor.