GYODER'in ana gündemi "yabancıya satış"

2015 yılı içindeki üçüncü toplantısını gerçekleştiren GYODER Yüksek İstişare Kurulu, yabancıya konut satışı kategorisini değerlendirdi. Kurulda ülke gündeminin önemli konuları da masaya yatırıldı

GYODER'in ana gündemi

GYODER Yüksek İstişare Kurulu'nun 2015 yılı içindeki üçüncü toplantısıhda, ülke gündeminin ana maddeleri masaya yatırıldı. Kurul, başta 1 Kasım seçimleri ve yabancıya konut satışı olmak üzere, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. 

GYODER üçüncü çeyrek verilerini masaya yatırdı
GYODER Yüksek İstişare Kurulu, 1 Kasım genel seçimlerinin ardından sektör ve ülke sorunlarını değerlendirmek için İstanbul'da toplandı. GYODER Gösterge: Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3. Çeyrek Raporu'nun da kurul ile paylaşıldığı toplantıda, metinde Emlak Konut'un konut satışları hakkında gerçekleştirdiği detaylı veri sunumuna da yer verildi.

GYODER'in ana gündemi "yabancıya satış"

Siyasi istikrarın konut sektörüne vaat ettikleri
Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, önümüzdeki dört yıllık seçimsiz dönemde sağlanabilecek siyasi istikrarın ülkedeki konut ihtiyacını karşılamaya yönelik  önemli bir fırsat sunduğunu söyleyen Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum yabancı ülke vatandaşlarının da ilgisinin devam ettiğini vurguladı. Kurum, 2015 yılı içerisinde Emlak Konut'un Ekim ayı itibarıyla 5.3 milyar TL değerinde gayrimenkul satışı gerçekleştirdiğini de vurgulayarak:

GYODER'in ana gündemi "yabancıya satış"

"Bu satışın yaklaşık 960 milyon TL’ye yakın bir bölüm yani % 19’u yabancı ülke vatandaşlarına yapılmıştır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Borsa İstanbul’daki durumu incelendiğinde ise kat edilmesi gereken hala uzun bir yol olduğunu düşünüyoruz..." dedi. 

Rakamlarla GYODER Gösterge 3. Çeyrek Raporu
GYODER tarafından açıklanan 2015'in üçüncü çeyrek Gösterge verilerinde şu bilgilere yer verildi:

GYODER'in ana gündemi "yabancıya satış"

  • 2014 yılının bütününde konut satışı 1 milyon 165 bin 381 düzeyindeydi. 2015 yılının ilk 9 ayında 936 bin 615'e ulaşıldı. Seçim sonuçlarıyla birlikte durgunluğun aşılması ve geçen yılın rakamlarına ulaşılması yönünde bir umut oluştu. 
  • 2015'in ilk yarısında yüzde 1'in altında oluşan konut kredi faiz oranları, konut satışını tetikledi. 2014 Aralık ayı sonunda 125,3 milyar TL olan konut kkredileri, 2015 yılı Ağustos ayında 128 milyar TL'ye ulaştı. Bu bağlamda konut kredilerindeki yıllık büyüme yüzde 19 olarak gerçekleşti. 
  • Türkiye ekonomisinin 2015'i yüzde 3.5 büyüme ile kapatması bekleniyor.
  • Son 10 yılda inşaat sektörünün Türkiye ekonomisen katkı payı ortalama yüzde 4.5 düzeyinde. 2014 yılının 3. Çeyrek döneminde itibaren inşaat sektörünün büyüme hızı, GSYH büyüme hızının altında kaldı.
  • Ağustos 2014 tarihinde yüzde 10.4 düzeyinde olan işsizlik, 2015 Temmuz ayını baz alan son on yıllık değerlendirmede yüzde 9.8 düzeyinde. TÜFE verilerine göre ise 2015 Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.95'lik artış gerçekleşti.