Hakkari havalimanının yeni adı belli oldu!

Mayıs 2015’te hizmete açılan Hakkari Havalimanı’nın adı değişti. Havalimanının adı ne oldu dersiniz?

Hakkari havalimanının yeni adı belli oldu!

2015 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla hizmete açılan Hakkari Yüksekova Havalimanı’nın adı belli oldu. Yeni havalimanına ‘Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi’ adı verildi. Karar, 8 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

3 bin 200 metrelik uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir pista sahip olan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli iç hatlar terminal binasına da sahip. Giriş kontrol binası, Kule, DHMİ hizmet binası, Isı merkezi-su deposu ve güç merkezi, Emniyet binası, İtfaiye binası, İş makineleri garajı ve sundurma, dahili yollar ve otoparkların yer aldığı havalimanı, 16 bin 390 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 22 bin 990 metrekarelik alanı kaplıyor.

Hakkari Yükseova Havalimanı nerede?

Türkiye’nin yeni havalimanı, Hakkari il merkezine 65 kilometrelik mesafede inşa edildi. Havaalanı Yüksekova ilçe merkezine ise 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Hakkari’nin Yükseova ilçesi ise kentin 3 ilçesinden biri ve bu ilçenin yönetim merkezi. Ülkenin güneydoğu ucunda, Türkiye-İran-Irak sınırlarının kesiştiği nokta yakınlarında yer alan ilçe, İran'a açılan(Esendere sınır kapısı) ve ileride Irak'a açılacak sınır kapılarıyla Doğu Türkiye'nin önemli kentleri arasında.