Haliç’in iki kıyısında imzası var

Yerel yönetimler eliyle uygulanmakta olan kent imar planlarının gizli kahramanlarından İmpo İmar, belediyeler ve özel şirketler için verdiği planlama hizmetiyle, kurulduğu 1996 yılından bu yana yaklaşık 20 bin hektar alanın imarı planı ve denetimini gerçekleştirdi.

Haliç’in iki kıyısında imzası var

29 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Yerel yönetimler eliyle uygulanmakta olan kent imar planlarının gizli kahramanlarından İmpo İmar, belediyeler ve özel şirketler için verdiği planlama hizmetiyle, kurulduğu 1996 yılından bu yana yaklaşık 20 bin hektar alanın imarı planı ve denetimini gerçekleştirdi. Şehir Plancısı Hüseyin Oflaz tarafından kurulan İmpo İmar Limited Şirketi, İstanbul’da bugün turizm bölgesi olarak yükselmekte olan Haliç’in iki kıyısına birden imza atan şirket olarak dikkat çekiyor.

“6 İlçenin Planlaması Bizde”

İmpo İmar Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, ilk olarak İstanbul ‘da 1997 ve 2001 yıllarında Haliç’in iki kıyısının imarını gerçekleştirmiş olmanın gururu ile kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin birçok kentinde imar planlaması gerçekleştirdiklerini açıkladı. Halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında Türkiye deki 6 ilçenin planlamasını yapmakta olduklarını ifade eden Hüseyin Oflaz, imar planlaması yaparken o bölgenin, o kentin 20-25 yıl sonrasını hayal ederek hareket ettiklerini söyledi.

Oflaz, “Eyüp ve Sütlüce’de 1997 ve 2001 yılında yaptığımız planın meyvelerini şimdi görüyorsunuz. O tarihlerde her iki taraf da sanayi alanıydı. Mezbahalar vardı, oralara girilmeye korkuluyordu. Tespit yapmaya nasıl gideceğiz diyorduk. Bugün o bölge turizm alanı oldu. Buna benzer bir örnekle, bugün elimizde çalışmaları süren ilçelerin planlarının sonuçlarını da 5-6 yıl sonra almış olacağız “ dedi. İmpo İmar halen Adıyaman’ın Balkar ilçesinde 540 hektar büyüklüğündeki alanın revizyon imar planı çalışmasını yürütüyor.