Haliç-Kemerburgaz raylı sistem güzergahı

Haliç ve Kemerburgaz'ı birbirine bağlaması beklenen raylı sistem projesine ilişkin ihale tamamlandı. Projenin Haliç ve Kağıthane üzerinden, Ayvat Bendi'ne uzanan bir güzergahı birbirine bağlaması hedefleniyor

Haliç-Kemerburgaz raylı sistem güzergahı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi 1 Şubat tarihinde gerçekleştirilen Haliç-Kemerburgaz raylı sistemi, bir diğer ismiyle dekovil hattı projesi yeni tartışmalara neden olacak gibi gözüküyor. Turizm ve toplu taşıma amaçlı olarak kullanılması planlanan projenin İstanbul'un kalan sınırlı orman arazisi üzerinde tahribata neden olacağı iddia ediliyor..

Tarihi hat ve yeniden canlandırma projesine itirazlar

Haliç-Kemerburgaz raylı sistem hattı aslında XX. yüzyılın ilk çeyreğinde kullanılmakta olan bir raylı sistemin yeniden canlandırılması esasına dayanıyor. Bu dönemde hat, Haliç Kıyısı'nda yer alan Silahtarağa elektrik santraline kömür taşıma amacıyla kullanılıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 1 Şubat'ta ihalesi gerçekleştirilen projeyi yalnızca toplu taşıma faaliyetleri için değil, aynı zamanda turizm gezileri kapsamında da değerlendirmek istiyor. Ancak çevreci gruplar, İstanbul'un kalan son ormanlık arazilerinin içinden geçmesi planlanan projeye, yüksek düzeyde ağaç tahribatına yol açacağı gerekçesiyle karşı çıkmaya başladı. Bu eleştirilerde projenin son etabı olarak tanımlanan Ayvat Bendi ve Belgrat Ormanları olarak bilinen arazinin bulunması büyük rol oynuyor. Zira bu bölge, yoğun ve sık ağaçların yer aldığı bir arazi olarak dikkat çekiyor. 

Dekovil hattı güzergahı

Haliç-Kemerburgaz Dekovil hattı, Haliç ve Kemerburgaz'ı birbirine bağlamayı hedefliyor. Haliç üzerinden yürüyecek hattın, Cendere Yolu üzerinden Kemerburgaz'a ulaşması bekleniyor. Sadabat Parkı mesire alanı ve Türk Telekom Arena Stadyumu ile tarihi su kemerleri de hattın güzergahı üzerinde yer alıyor. Dekovil hattı buradan sonra Ayvat Bendi ve civarındaki sık ormanlık araziye girecek.