Haliç Metro Köprüsü, Fatih’te emlak fiyatlarını artırdı

Beyoğlu ile Fatih ilçeleri arasındaki ulaşımı daha kolay hale getiren Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Fatih’teki emlak fiyatlarında artışa sebep oldu

Haliç Metro Köprüsü, Fatih’te emlak fiyatlarını artırdı

26 Şubat 2014 / emlakwebtv
Hacıosman, 4. Levent ve Taksim ile diğer istasyonların Yenikapı aktarma istasyonu ile Marmaray üzerinden Göztepe, Maltepe, Üsküdar, Kozyatağı ve Kartal'a bağlayan Haliç Metro Geçiş Köprüsü Fatih’in metro hattına yakın mahallelerindeki konut fiyatlarını artırdı.

Metrekare.com’un araştırmasına göre, ilçenin genelinde fiyatlarda önemli bir değişiklik görülmezken, Zeyrek ve Yavuz Sultan Selim mahallelerini içeren Küçükmustafapaşa semtinde satılık emlak fiyatlarında ortalama yüzde 5,5 artış görüldü. Akşemseddin ve İskender Paşa mahallelerinden oluşan Akdeniz, Balat ve Hırka-i Şerif gibi mahallelerin yer aldığı Fener semtinde ise satılık emlak fiyatlarında yüzde 5’e varan artışlar yaşandı.

Fatih’te kiralık ev fiyatlarının yükseldiği semtler ise Fener ve Haseki oldu. Özellikle metro hattına yakın semtlerden biri olan Haseki’de kiralık ev fiyatları Şubat ayında Ocak’a göre yüzde 6,7 yükseldi. 

Beyoğlu’nda fiyatlar azalmaya devam ediyor
Şişhane-Yenikapı metro hattının hizmete girmesinin emlak fiyatlarına olan etkisi, Beyoğlu’nda neredeyse hissedilmedi. Yaz aylarından beri süren gergin ortam Beyoğlu’ndaki fiyatların her geçen gün düşmesine sebep olurken, bölgede son 3 ayda satılık ev fiyatları yüzde 15.1, kiralık ev fiyatları ise yüzde 3,4 azaldı. Uzmanlar bölgeye olan talepte düşüş yaşanmadığını vurgularken, özellikle bölge sakinlerinin bir kısmının ayrılmasıyla arzın arttığını, bu durumun da fiyatların kırılmasına sebep olduğunu belirtti.