Haliç'te dönüşüm Örnektepe ile başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi arasında Örnektepe ve Sütlüce Mahallelerini kapsayan Riskli Alanda Yürütülecek Uygulamalara İlişkin Protokol imzalandı

Haliç'te dönüşüm Örnektepe ile başlıyor

Örnektepe'de yıkımı gerçekleştirilen ve kentsel dönüşüm kapsamına alınan 28 dönümlük projenin ilk aşaması başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 'Örnektepe ve Sütlüce Mahallelerini Kapsayan Riskli Alanda Yürütülecek Uygulamalara İlişkin Protokolü'nü imzaladı. 

Yüzde yüz mutabakat
Projenin iki etaptan oluştuğunu ve birinci etapta bulunan tüm hak sahipleriyle yüzde yüz anlaşma sağladıklarını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan: 'Birinci etapta tahliyeleri yaptık, kira yardımı sistemini çalıştırmaya başladık, yıkımları gerçekleştirdik. Hemen bugünden sonra yapım ihalelerini gerçekleştireceğiz' şeklinde konuştu. Projenin ikinci etabıyla ilgili vatandaşlarla görüşmelerin sürdüğünü, şifahi olarak yüzde yüze varan mutabakat olduğunu vurgulayan Denircan, anlaşmada yerinde dönüşüm esasının uygulanacağını belirtti. Demircan, mahalle kültürünün yenilenmiş Örnektepe'de olduğu gibi taşınacağının da altını çizdi.

Altın Boynuz'un çehresi değişiyor
Bölgede inşa edilen Haliç Kongre ve Kültür Merkezi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Hilton Oteli gibi yapıların dönüşümü tetiklediğini söyleyen Demircan: 'Örnektepe bu büyük dönüşümün parçasıdır. Bizzat mahallede, bizzat vatandaşlar eli ve onayıyla yapıldığı için de farklıdır. Kiri, pisi, isi, çamuru batğı temizlenmiş altın boynuzun ertafında, altından halkalar oluşuyor. Gittikçe yol olan Haliç nasıl pırıl pırıl bir hayata döndüyse, yeni Örnektepe de cıvıl cıvıl bir mahalleye dönüşecek.' şeklinde konuştu. 

Örnektepe dönüşümü
Örnektepe Mahallesi'nde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi 28 dönümlük alanı kapsıyor. 95 bina ve 300 bağımsız bölümün dönüşümünü sağlayacak proje , Haliç'in siluetine ve kimliğine saygılı bir mimari konsept uygulamayı planlıyor. Etrafı duvarla  çevrili olmadığı için 'kapalı site' mantığından uzak, mahalle kültürünü korumayı hedefleyen projedeki yer seçimi hak sahiplerinin komşuluk ilişkileri gözardı edilmeden gerçekleşiyor.