Haliç tramvayı ihalesi 25 Mayıs'ta

İstanbul'un giderek genişleyen hafif demiryolu ağının son halkası Haliç tramvayı için ÇED süreci başladı. Eminönü ile Eyüp arasında hizmet verecek hattın ihalesi 25 Mayıs'ta yapılacak

Haliç tramvayı ihalesi 25 Mayıs'ta

İstanbul'da hafif demiryolu ağı projeleri giderek genişliyor. Mega kentin belirlenen son hatlarından biri olan Haliç tramvayı için ise çalışmalar başladı. ÇED sürecinin start aldığı proje Eminönü ile Eyüp arasında hizmet verecek.

Eminönü-Eyüp tramvayı geliyor
Haliç tramvayı için ÇED süreci başladı. Sabah Gazetesi'nde yer alan Zeynel Yaman imzalı habere göre, çalışmaların tamamlandığı proje Eminönü ile Eyüp ilçeleri arasında yolcu taşıyacak. İstanbul'un tarihi ve doğal zenginliği Haliç'e paralel biçimde belirlenen güzergah, aynı zamanda yolcularına Tarihi Yarımada ve Haliç etrafında yer alan yapıları izleme olanağı da sunacak. 

Haliç tramvayı yolcu taşıma potansiyeli
Eminönü ile Eyüp arasında faaliyet gösterecek Haliç tramvayının bölgedeki önemli bir ihtiyaca yanıt sunması bekleniyor. Hat hizmete girdiğinde günlük 10 bin 500 yolcu kapasitesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Haliç tramvayı durakları
Haliç tramvayının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından inşa edilecek 13 kilometre uzunluğundaki raylı sistemi, Eyüp üzerinden Alibeyköy Otogarı'na uzanacak. Hat üzerinde şu duraklar yer alacak:

- Eminönü
- Küçük Pazar
- Cibali
- Fener
- Balat
- Ayvansaray
- Feshane
- Eyüp Sultan
- Silahtarağa

İhale 25 Mayıs'ta
İhalesinin 25 Mayıs 2016 tarihinde yapılması planlanan hat 2019 yılında hizmete açılacak.