Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi

Unkapanı Köprüsü'nün tarih olacağı Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesinin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor

Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi

Artan trafik sorununu çözmek için son proje Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi. 1836 yılında yapılmış olan Unkapanı Köprüsü'nün tarih olacağı yeni proje 2018 yılında tamamlanacak. 

Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 100 milyon TL ayrılan proje ile Haliç'in iki yakası arasındaki trafik deniz altından yapılacak olan tünel ile sağlanacak. Haliç Unkapanı Karayolu Tünelinin bir ayağı Kasımpaşa'da bir ayağı ise Unkapanı'nda olacak. 

Trafiğin çift yönlü akacağı tünelin çıkış noktaları ise döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin tamamlanması ve hayata geçmesi ile Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin ve Perşembe Pazarı bölgesinin revize edileceğini açıklamıştı. 

Topbaş'ın 'Benim ustalık eserim olacak' dediği Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi ile trafiğin rahatlaması bekleniyor. Çalışmaların başladığı proje kapsamında Denar Deniz Araştırmaları Firması, kara ve deniz ortam zemin çalışmalarınu 25 Şubat'a kadar Haliç'te yapacak. 

Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi kapsamında, dalgıç gemisi Aykut Kaptan ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı önü, Haliç Metro Köprüsü doğusu, Turyol Rıhtım önü, İBB Haliç Sosyal tesisleri önünde kalan kısımlarda zemin haritaları için deniz ölçümleri yapılmaya başlandı. 

Yeni yapılacak olan Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi 2018 yılında tamamlanacak. Proje ile birlikte 1836 yılında hayata geçirilmiş olan Unkapanı Köprüsü tarihe karışacak. Tünel projesinin İstanbul Haliç ve Unkapanı arasındaki trafiği büyük ölçüde rahatlatması bekleniyor.