Halk GYO'dan kâr artışı

Halk GYO’nun 2014 yılı ilk yarı mali verilerine ilişkin raporu açıklandı

Halk GYO'dan kâr artışı

2014 yılı ilk yarı mali verilerine ilişkin raporunu açıklayan Halk GYO'nun dönem kârı, 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 101 oranında artarak 18,7 milyon TL’ye ulaştı.

2013 yılının Şubat Ayı’nda gerçekleştirdiği başarılı halka arz sürecinin sonunda, halka açık bir şirket olarak geçirdiği 2013 yılını karlılığını artırarak ve istikrarlı büyümesini sürdürerek tamamlayan Halk GYO, bu istikrarına 2014 yılında da devam ediyor.

2014’ün ilk yarısını, geçen yılın aynı dönemine göre, gelirlerini yüzde 61 oranında artırarak yaklaşık 30 milyon TL’ye yükselten Şirket, dönem kârını da yüzde 101 oranında artırdı.

Düzenli kira geliri elde ettiği 21 adet bina, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi dahilinde sahip olduğu 1 adet arsa ve yapımları hızla devam eden 4 adet projeden oluşan yaklaşık 1,2 milyon TL’lik gayrimenkul büyüklüğüne sahip olan Halk GYO’nun, 2014 Haziran sonu itibariyle, toplam aktifleri de 914 milyon TL rakamına ulaştı.

Halk GYO olarak, 2014 yılında da, doğru öngörülerle desteklenen, güçlü, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde büyümeye ve karlılıklarını artırmaya devam ettiklerini vurgulayan Halk GYO Genel Müdürü Kazım Şimşek, 2014 yılını, kendileri için, önemli projeleri tamamlayarak teslim edecekleri ve mevcut gelirlerini artıracakları bir yıl olarak değerlendirdi.

Şirketin Bakırköy’de yer alan arsası üzerinde inşası ve satışı devam eden “Referans Bakırköy” projesinde, Haziran sonu itibarıyla 168 adet bağımsız bölüm satışı ile toplam 129 milyon TL’lik satış hasılatına ulaşıldığını söyleyen Şimşek “tapu devir işlemlerine 2014 yılı ilk çeyreğinde başlanan projemizde bugüne kadar 9,5 milyon TL büyüklüğünde 11 adet bağımsız bölümün tapu devir işlemlerini tamamladık. Bu devirlerden Şirketimiz 3,5 milyon TL net gelir rakamı elde etmiştir.” dedi. Mevcut düzenli kira gelirlerine ek olarak “Referans Bakırköy” projesinden gelir tablolarına yansımaya başlayan net gelir rakamının artarak devam edeceğini de belirten Şimşek, “bu durum 2014 yılı için hedeflediğimiz karlılık seviyesine ulaşmamıza önemli bir katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

2014 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenen bir diğer projenin de “Şekerpınar Bankacılık Operasyon Merkezi” projesi olduğunu belirten Şimşek, inşaatın hızla devam ettiği projede hedefin, 2014 yıl sonu itibarıyla projenin 1. kısmının teslimini gerçekleştirmek ve kira geliri elde etmeye başlamak olduğunu belirtti. Şirket bu hususta ayrıca, projenin bitimi sonrası Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ne kiralanması yönünde dönem içerisinde Banka ile iyi niyet sözleşmesi imzaladığını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Portföyünün en değerli projelerinden biri olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi dahilinde oluşacak kiralanabilir alanlar ile ilgili de Türkiye Halk Bankası A.Ş. ile iyi niyet sözleşmesi imzalayan Halk GYO, bu önemli projenin de bitimi ertesinde kiralanması yönünde attığı bu adımla, Şirketin gelirlerinde oluşacak düzenli artış ile ulaşmayı hedeflediği sürdürülebilir karlılık ve büyüme hedefini paydaşları açısından daha öngörülebilir hale getiriyor.

Halk GYO portföyünde ayrıca “Dedeman Park Levent” otel ve Eskişehir’de yer alan “Panorama Plus” konut projelerini de barındırıyor.

Firma Bilgisi: Halk Gyo