Halkalı Çerkezköy tren hattı ne zaman açılacak?

Yenileme çalışmalarının devam ettiği Halkalı Çerkezköy tren hattı ne zaman hizmete alınacak?

Halkalı Çerkezköy tren hattı ne zaman açılacak?

Halkalı Çerkezköy tren hattında yenileme çalışmaları devam ediyor. Hattın ne zaman alınacağına dair açıklama ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) geldi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Halkalı-Çerkezköy arasında yol yenilemesi olduğunu belirterek, “Yapıldığı günden bu yana yenilenmeyen Trakya hattı, 150 yıl sonra ilk defa bütün altyapısıyla birlikte yenilenmiştir” denildi.

Edirne-Çerkezköy arasındaki yenilemelerin son beş yılda tamamlandığı kaydedilerek, Halkalı-Çerkezköy arasında ise yenileme çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Bu kesimin ise tamamlanarak 4 ay sonra hattın tamamen trafiğe açılacağı aktarılarak, “Bu kesimdeki yol çalışmaları tamamlanıncaya kadar İstanbul-Bükreş-İstanbul arasında çalışan Bosfor Ekspresi yolcuları Halkalı-Kapıkule arasında otobüsle aktarılmaktadır. Anlaşılacağı gibi, söz konusu aktarma Halkalı-Çerkezköy arasındaki yol yenilemesinden kaynaklanmaktadır. Hattın trensiz bırakılması söz konusu değildir. Bulgaristan demiryollarında benzer yol çalışmaları olduğu için yolcular Kapıkule-Dimitrovgrad-Kapıkule arasında Bulgaristan Demiryolu idaresi tarafından otobüslerle taşınmaktadır” denildi.

Çerkezköy-Kapıkule arasında yük taşımacılığının yapıldığı, yük trenlerinin yenilenen yoldan işletildiği belirtilerek, “Çalışmalar tamamlandıktan sonra eskiye göre kıyaslanamayacak konfor ve modernlikte yolcu ve yük taşımacılığı yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı. 

Proje Bilgisi: Köy