Halkalı - Gebze Marmaray ne zaman bitecek?

29 Ekim 2013'te resmi açılışı yapılan Marmaray projesi dahilinde modernizasyon çalışmalarının devam ettiği Halkalı - Gebze Marmaray ne zaman bitecek?

Halkalı - Gebze Marmaray ne zaman bitecek?

Toplam uzunluğu 76.3 km olan Marmaray projesinin ilk etabı 29 Ekim 2013'te devreye girdi. İlk etabının Sirkeci, Yenikapı, Üsküdar, Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme istasyonlarından oluştuğu projenin Halkalı - Gebze arasındaki bölümünde ise çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Marmaray Projesi Banliyö Hatları Modernizasyonu kapsamında yapımına devam edilen Halkalı - Gebze hattı tamamlandığında iki bölge arasındaki yolculuk süresi 105 dakikaya düşecek. Peki Halkalı - Gebze Marmaray ne zaman bitecek?

Hedef 2015 
Marmaray'ın Halkalı-Gebze hattının bitiş tarihi olarak Haziran 2015 planlanıyor. Proje kapsamında modernizasyonu yapılan Gebze - Pendik hattının ise 2014 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Asya ile Avrupa kıtasını denizin altından demiryolu ulaşımı ile birbirine bağlayan Marmaray'ın Ayrılıkçeşme istasyonundan Kadıköy-Kartal metrosuna bağlantısı bulunuyor. Projenin 2015'te hizmete açılacak Üsküdar-Sancaktepe metro hattı ile de entegre edilmesi sağlanacak.