Halkalı Kapıkule hızlı tren ihalesi ne zaman?

Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı ihalesi 2015 yılının sonunda yapılacak.

Halkalı Kapıkule hızlı tren ihalesi ne zaman?

Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı projesine dair açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'dan geldi. Bakan Lütfi Elvan, gözlerin çevrildiği hattın ihalesine 2015 yılı sonunda çıkılacağını belirtti.

Halkalı'dan Kapıkule'ye kadar olan ulaşımın hızlı trenle sağlanacağı proje toplamda üç etaptan oluşacak. İlk etapta; toprak işleri, tünel, köprüler ve viyadükler; alt ve üst geçitler ile hidrolik yapılar ve istasyonlar dahil demiryolu altyapısının inşası Balast ve ray döşemeleri, elektrifikasyon, sinyalizasyon ile haberleşme dahil demiryolu üst yapısının inşası, İşletim hattı için TCDD'ye devri ile TCDD tarafından gerçekleştirilecek olan işletim aşaması dahil demiryolunun işletimi olacak.

250 kilometre hızla Bulgaristan hududuna varılacak
232 kilometre uzunluğunda olacak Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı sayesinde Halkalı istasyonu ve Kapıkule (Bulgaristan hududu) arası seyahat süresi kısalmış olacak. Projede hızlı trenler saatte 250 kilometre hız yapabilecek.

Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı güzergahı
981 milyon euroluk yatırım bedeline sahip hat, Halkalı'dan Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran'a gelecek. Büyükkarıştıran'dan Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergahından Tayakadın köyüne gelerek Kapıkule'ye varacak.