Haluk Sur: Mortgage sistemimiz çok sığ

GYODER İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, Türkiye'deki mortgage sistemini "çok sığ" olarak niteledi

Haluk Sur: Mortgage sistemimiz çok sığ

GYODER İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, Türkiye'deki mortgage sistemini "çok sığ" olarak niteledi. Ülkemizde verilen konut kredisi stokunun milli gelire oranının hala yüzde 6'lar düzeyinde olduğunu, bu rakamın gelişmiş piyasa ekonomilerinde yüzde 30-40'lar düzeyinde gerçekleştiğini vurgulayan Sur:

"Bu anlamda kredi pastası içinde konut kredilerinin payı az ve daha da önemlisi temerrüt oranı çok düşük" dedi.

 Türkiye'de konut kredi yöntemi ve Moody's vurgusu
Moody's tarafından hafta içinde yapılan Türkiye konut piyasası ve mortgage sistemi ile ilgili değerlendirmelere de değinen Sur, Moody's'in bahsettiği gibi Coverd Bond Modeli ya da benzer sekülarizasyon sistemlerinin mortgage'nin ikinci pazarının oluşmasının önemine işaret etti. Sur, bankaların yaptıkları kontratları bir an önce kredi havuzuna atarak finas modelleriyle yeni kredi olanaklarına kavuşabilme yolunu açmaları gerektiğini de belirterek:

"Yoksa sürekli olarak bankaların kendi mevduatlarından destekledikleri ya da beslemeye çalıştıkları mortgage ya da konut kredi sistemi çok fazla sürdürülebilir olmayabilir ve bu sistem belli bir yerden sonra tıkanır. Dolayısıyla mortgage’ın ikinci pazarının kurulumu olmazsa olmaz öneme haiz. Bunlardan bir tanesi de coverd bond modeli diye moodys’in de altını çizdiği teminatlandırılmış konut kredisi sertifikaları. Bunların bir an önce devreye alınması da önemli kikaynak büyüsün ve büyüdükçe daha fazla insan bu pastadan pay alabilsin..." ifadelerini kullandı.