Hande Tözün’ün Tarabya Oteli projesine büyük ödül

Ünlü İç Mimar Hande Tözün, The Grand Tarabya Hotel İç mimari projesiyle dünyanın en prestijli ödüllerinden birine layık görüldü

Hande Tözün’ün Tarabya Oteli projesine büyük ödül

06 Kasım 2013 / emlakwebtv
International Property Awards, Amerika, Asya Pasifik, Avrupa, Afrika, Arabistan ve Birleşik Krallık’tan katılan iddialı projelerin değerlendirildiği prestijli bir ödül. Organizasyon kapsamında verilen International Hotel Awards’a katılan Tözün Mimarlık, iç mekan düzenlemelerini İç Mimar Hande Tözün’ün yaptığı The Grand Tarabya Hotel projesiyle, Hotel Interior kategorisinde Türkiye’nin en iyisi seçildi.

Otel projelerinin deneyimli İç Mimarı Hande Tözün, Çırağan Sarayı gibi İstanbul’un simgesi haline gelmiş tarihi binalarda yaptığı çalışmalar ile tanınıyor. Başarılı İç Mimar, son olarak altmışlı yıllara damgasını vuran şehrin efsane oteli The Grand Tarabya’nın genel mekanlarını tasarladı.

The Grand Tarabya, birçok Yeşilçam filmine ev sahipliği yaptı
Tarabya Koyu’nun muhteşem maviliğinde yükselen The Grand Tarabya, birçok Yeşilçam filmine ev sahipliği yaptığı için hem sinemaseverlerin hem oteldeki davetlere katılanların hatıralarında yer etmiş bir otel. Uzun bir aradan sonra yeniden kapılarını açan otelin genel mekan düzenlemeleri, İç Mimar Hande Tözün ve ekibi tarafından gerçekleştirdi. Yaklaşık bir yıl süren çalışma ile lobi, pastane alanı, balo salonu fuayeleri, toplantı odaları, restoran, bar ve büyüleyen manzarasıyla Kral Dairesi hazırlandı.

Özenli bir çalışma ile tasarlanan genel mekanlar, otelcilik alanından dünyanın en saygın ödüllerinden International Hotel Awards 2013-2014’te yarışarak, Hotel İnterior kategorisinde ödüle layık görüldü. 3 Kasım 2013’te Londra’da gerçekleşen ödül törenine katılan Tözün, “Bir kuşağın Büyük Tarabya Oteli ile ilgili pek çok hatırası var. Bu kadar önemli bir projenin parçası olmak bizim için gurur verici. Otel açıldıktan sonra çok güzel yorumlar aldık. Projenin Türkiye’nin en iyi tasarımı seçilmesi de mutluluğumuzu artırdı” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Manzaranın güzelliği ile yarışmayan zamansız çizgi
The Grand Tarabya Hotel’de yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Tözün, genel mekanlara ait tasarımlarda klasik unsurları, modern öğelerle birleştirdiklerini söylüyor. “Klasik ve Zamansız Lüks olarak tanımlayabileceğimiz bir genel tasarım dili mevcut. Binada uzun yıllar bulunacak genel öğeler, sağlam bir zamansız alt yapı üzerine kuruldu, hareketli mobilya ve aksesuarlarda ise mekanlara göre değişik modern ve klasik bir harman kullanıldı. Genel olarak, binanın içinde bulunduğu panorama ve mimarisi ile yarışmayan, misafirlere huzur verecek, dinginliğinin içinde lüksü ve kaliteyi hissettiren bir tasarım konsepti oluşturduk. Boğaz’ın maviliği de bize kılavuz oldu. İçeriye üç cepheden dolan bu maviliği, iç mimari renk şemasına taşıdık. Kırık beyazın tonları arasında gezinen fakat şarkısını alçak tondan söyleyen maviler, gümüş ve altın pırıltılarla desteklendi”