Hangi antik kent imara açıldı?

Bursa Büyükşehir Belediyesi İ.Ö. 7. yüzyıla ait Myrelia antik kentini imara açtı. Tesco Kipa Şirketi, süpermarket yapımına başladı

Hangi antik kent imara açıldı?

Tesco Kipa Kitle Pazarlama Şirketi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılan ve İ.Ö. 7. yüzyıla dek geriye giden antik Myrelia kentinde süpermarket yapımına başladı. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji bölümünün 2010 yılında, Mudanya'da yaptığı yüzey çalışmalarında elde edilen bulgular sonrasında bölge, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nca 3. Derece Arkeolojik SİT alanı ilan edilmişti.

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Üniversitenin 1. Derece SİT alanı isteğine rağmen, Koruma Kurulu'nun 3. Derece Sit Alanı kararıyla yapımına başlayan inşata çalışmaları sırasında İ.Ö. 7. yüzyıla ait duvar ve heykeller bulgulanmıştı. Bölge halkı ise süpermarketin yıkılması için Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuş, ama Koruma Kurulu inşaatın devam etmesi yönünde karar almıştı. 

Süpermarketin bodrumunda antik kent
Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir, süpermarket davasının devam ettiğini, söz konusu dava devam ederken bölgenin imara açılmasının doğru olmadığını belirterek: 'Koruma Kurulu daha önce Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000 ölçekli planı değerlendirirken süpermarket hakkında açılan mahkeme sonuçlanınca bu bölge hakkında karar vereceğini belirtmiş, süpermarketin üzerinde yapıldığı alanı plan dışı bırakmıştı. Planı incelediğimizde sosyal donatı alanı olan 50 bin metrekarelik alanın turizm alanı ilan edilerek imara açıldığını, antik kentin bazı bölgelerinin de konut alanı ilan edildiğini görüyoruz. Antik kenti imara açan bu planın iptal edilmesi için hukuki yollara başvuracağız.' şeklinde konuştu.