Hangi firmalar "dolar artışından" etkilenmedi?

Dolardaki yükselişin konut fiyatlarında artışa neden olacağı beklentisi her geçen gün artmaya devam ediyor. Sinan Gayrimenkul Yön. Kur. Başkanı Abdullah Alrashdan, satın almalarını projeye başlamadan yapan inşaat firmalarının dolar artışından etkilenmediğini söyledi

Hangi firmalar

Döviz kurundaki dengesiz hareketlenme ile birlikte konut fiyatlarında yükselme yaşanacağı beklentisi her geçen gün yükseliyor. Firmalar yükselen maliyeti konut fiyatlarına yansıtmaya hazırlanırken yatırımcılar da şu an için kararsız durumunu sürdürüyor. Süreci değerlendiren Sinan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alrashdan, konut alıcısının yatırım araçları konusunda kafasının karışık olduğuna dikkat çekti.

Maliyetler üzerinde dövizin doğrudan etkisi var
Dolardaki yükselmeyle birlikte yüzde 80 oranında dövize endeksli olan inşaat maliyetlerinin de yükseldiğini, söz konusu artışın inşaat malzemelerini vadeli alan firmalar için ise vade farkıyla maliyetleri artırdığına vurgu yapan Alrashdan:

Hangi firmalar "dolar artışından" etkilenmedi?

"Maliyetleri yükselen firmaların bu yükselişi konut fiyatlarına yansıtması bekleniyor. Kısa vadede bu maliyet artışının konut satışlarının sürekliliği açısından fiyatlara yansıtılmadığını görüyoruz. Ancak çok yakında fiyatlar, maliyet artışı oranında yükselecek. Yalnızca mali yapısı ve öz kaynakları güçlü, satın almalarının hepsini projeye başlamadan yapan inşaat firmaları dolar artışından etkilenmeyecek ve zam yapmayacaktır..." dedi. 

Sinan Gayrimenkul artıştan etkilenmedi
Sinan Gayrimenkul'ün satın almalarını projeye başlamadan önce yaptığını, bu durumun da dolar artışından maliyet anlamında etkilenmemesini sağladığını belirten Alrashdan, Sky Bahçeşehir projesinde herhangi bir fiyat artışının yaşanmayacağını belirtti.

Borçlanan firmaların dolarla imtihanı
Alrashdan, projeler için gerekli finansmanı bankalardan sağlayan ve dolar üzerinden borçlanan firmaların ödemeler hususunda sıkıntıya düşeceklerini, bu durumda da mali gücün ve öz kaynakların öneminin gündeme geleceğini de belirtti.

Yabancılara büyük fırsat
Konut yatırımcılarının harekete geçme hususunda çekimser kaldığı bir dönemin yaşandığını, buna karşın yabancılar için önemli bir firsat doğduğunu söyleyen Alrashdan:

"Yabancı yatırımcı için kur farkı nedeniyle gayrimenkul fiyatları yaklaşık yüzde 25 oranında ucuzladı. Bu da gayrimenkul sektörünün hız kaybetmeden yükselişine devam etmesine neden olan etkenlerden. " dedi

Firma Bilgisi: Sinan Gayrimenkul
Proje Bilgisi: Sky Bahçeşehir