Hangi şehre 11 metro hattı geliyor?

Üç ayrı hatta 55 kilometre olan mevcut metro hatları hangi şehirde yeni projeyle 600 kilometreye çıkacak ?

Hangi şehre 11 metro hattı geliyor?

Başkent Ankara’ya toplam 11 tane yeni metro hattı geliyor. Ankara Metropolitan Alanı ve Yakın Çevre Ulaşım Ana Planı projesiyle, 11 yeni metro hattı yapılacak. Böylece Ankara’nın 55 kilometre olan metro ağı 600 kilometreye ulaşacak. Proje 2013 – 2038 yılları arasını kapsayan uzun vadeli bu proje, Gazi Üniversitesi ulaşım ekibi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşecek. Yeni ulaşım planıyla 4 etap halinde gerçekleştirilecek metro hatları etaplar halinde şu şekilde yapılacak;

2015-2018 yıllarını kapsayan 1. etap, Dikimevi-Nato Yolu - Doğu terminali, AŞTİ-Sögütözü, Forum-AKM (Etlik), Esenboğa-Gar, Gazino-Forum AVM

2018-2023 dönemini kapsayan 2. etap Sincan-Yaşamkent (toplama hattı), merkez toplama hattı, Dikmen-Gar, Siteler-Karapürçek (teleferik hattı)

2023-2028 yılları arasını kapsayan 3. etap Forum AVM-Sincan, Yaşamkent-TRT hattı

2028-2038 yılları arasında yapılması planlanan 4. etap ise Koru-Tulumtaş, Etimesgut-Kazan, Sincan-Temelli-Polatlı ve Kayaş-Elmadağ (Banliyö), Sincan-Ayaş (banliyö).

Proje Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu
Dört etaptan oluşan bu ulaşım planı Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı ile ortak yürütülüyor. Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mahmut Özbay, projenin Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ve ilgili komisyonlara sunulduğunu belirtti. Ankara Büyükşehir Belediyesi projeyi inceledikten sonra Ulaştırma Bakanlığı’na gönderecek. Bakanlığın uygun görmesi halinde proje, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülerek uygulamaya konulacak. 2 ay boyunca New York metrosunu yerinde inceleyerek, oradan edinilen bilgilerle Ankara metro hattı projesini hazırladıklarını söyleyen Özbay, toplu taşımada taşıt trafiği yerine metro sistemine ağırlık verildiğini belirterek, bunun da başkentin vizyonuna uygun olduğu gibi aynı zamanda ulaşım vizyonuna da uygun düşen bir yöntem ve çalışma olduğunu ifade etti.