Harbiye Açıkhava Sahnesi'nin üstü kapatılıyor

Türkiye'nin en önemli sahnelerinden biri olan Harbiye Açıkhava Sahnesi'nin kışın da kullanılmasını sağlamak için üstü kapatılıyor

Harbiye Açıkhava Sahnesi'nin üstü kapatılıyor

Türkiye'nin en önemli sahnelerinden biri olan Harbiye Açıkhava Sahnesi'nin kışın da kullanılmasını sağlamak için üstü kapatılıyor. Her yıl binlerce kişiyi oyunlar ve sanatçılar ile buluşturan Harbiye Açıkhava Sahnesi'ne kapalı tavan yapılacak. 

1930'lu yıllarda Henri Prost'un İstanbul için hazırladığı imar planında yerini almış olan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun plan çizimleri Nihat Yücel ve Nahit Uysal tarafından yapılmıştır. Temeli 1946 yılında atılan sahne 1950 yılında tamamlanmış ve ilk oyun Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının oynadığı Sofokles'in Kral Oidipus adlı trajedi oldu. 

Harbiye Açıkhava Sahnesi'nin üstü kapatılıyor

Sadece yazın 3 ay kullanılabilen ve yaz aylarında 60-70 etkinliğin yapılabildiği Harbiye Açıkhava Sahnesi, açılır-kapanır tavan ile sahne etkinliklerini tüm sezona yayabilecek. Açıkhava sahnesinde, 30 kişilik protokol locası, 3 bin 972 kişilik seyirci bölümü, 80 kişilik orkestra yeri ile sinema filmi veya dia gösterildiği zaman kullanılan projesksiyon kısmının bulunduğu alanda sahne 200-300 figüranın serbest olarak hareket edebileceği şekilde tasarlandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı çalışmalar ile sahnenin kışın da kullanılabilmesi için açılır kapanır tavan yapılacak. Bu süre içerisinde sahnede yapılacak etkinlikler çalışmadan etkilenmeyecek ve konserler aynı programlarında gerçekleşecek. Yapılacak olan açılır kapanır tavanın ne zaman tamamlanacağı ise henüz açıklanmadı.