Has Madencilik'ten ilk açıklama

Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı ocağı işleten Has Şekerler Madencilik, kaza ile ilgili ilk açıklamasını yaptı. Şirket 'ocağın yasalara uygun' çalıştığını iddia etti

Has Madencilik'ten ilk açıklama

Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı ocağı işleten Has Şekerler Madencilik, kaza ile ilgili ilk açıklamasını yaptı. Şirket 'ocağın yasalara uygun' çalıştığını iddia etti.

Tüm iş güvenlik önlemleri alınmıştı
Yaptığı açıklamada, madende tüm iş güvenlik önlemlerinin alınmış olduğunu iddia eden Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi: "İşletmekte olduğumuz maden ocağında tüm iş güvenliği tedbirleri alınmış, bu zamana kadar gerekli denetimlerin hepsi yapılmış, maden ocağı hukukun emrettiği şekilde işletilmiştir. Kazanın oluş nedeninin şu anda tespit edilmesi imkansız olmakla birlikte, içeriden kurtulan kardeşlerimizin bize verdiği bilgeye göre doğal bir afetten bahsedilmektedir.' açıklamasını yaptı.

Son müfettişin isyanı
Bu arada kaza ile ilgili korkunç detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.  Radikal'den İsmail Saymaz'a açıklamalarda bulunan Ermenek maden ocağında son teftişi yapan İş Müfettişi Erdoğan Şeker, yer altı sularının ve ocağın yan ocaklarla mesafesine ilişkin risk ropurunda, gerekli kontrol sondajının yapılmadığının üç ay öncesinden haber verildiğini söyledi. 'Sondajlar yapılsaydı kazanın önüne geçilebilirdi. Ayrıca işçilere çelik burunlu ve dayanıklı ayakkabı verilmediğini de saptadık. ' şeklinde konuştu. Çalışma koşullarının 'çok kötü' olmadığını belirten Şeker, buna rağmen ücretlerin çok düşük olduğunu söyledi. Şeker, Radikal Muhabiri'i Saymaz'ın, Neden para cezası kestiniz, neden kapatma kararı vermediniz?' şeklindeki sorusuna mevzuatın bunu gerektirdiğini ve o tarihte kapatma kararının verilemez olduğunu hatırlatarak yanıt verdi.