Hasankeyf'in tarihi eserleri taşınıyor

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan Hasankeyf'in yeni yerleşim yeri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Hasankeyf'in tarihi eserleri de yeni yerleşim yerine taşınacak

Hasankeyf'in tarihi eserleri taşınıyor

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan Hasankeyf'in yeni yerleşim yeri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Hasankeyf'in tarihi eserleri de yeni yerleşim yerine taşınacak.

Belediye ve İlçe Jandarma Komutanlığı dışında tüm kurumların taşındığı yeni yerleşim yerine Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında getirilecek olan tarihi eserler, yeni yerleşim alanındaki Kültür Parkı'nda sergilenecek. 

Kasım ayında Zeynel Bey Türbesi taşınacak

Hasankeyf'in yeni yerleşim yerine,  EL-Rızk Cami minarasi, Kızlar Cami, Sultan Süleyman Han Cami giriş kapıları, Koç Cami, İmam Abdullah Türbesi ve Zaviyesi, Zeynel Bey Türbesi, hamam, kale kapısı gibi yapılar parça ve bütünsel olarak taşınacak. Taşıma işlemi ilk olarak Kasım ayında Zeynel Bey Türbesi ile başlayacak. 

 

Hasankey'in tarihi eserleri taşınıyor

 

Yeni yerleşim birimindeki eserler ziyaret edilebilecek

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, yaptığı açıklamada Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması ile ilgili ihale sürecinin tamamlandığını bildirdi. Taşınacak eserlerin Hasankeyf'in  yeni yerleşim birimindeki Kültür Parkı içerisine ya da çevresine yerleştirileceğini söyleyen Baygüven, yeni ilçede tarihi eserleri ziyaretçilerin gelip görebileceğini belirtti. Baygüven sözlerine şöyle devam etti; ''Bu eserler, barajda su tutulmasıyla oluşacak göl havzası kıyısında kalacak. Olayın kültürel ve tarihi boyutu dışında turizm boyutu da olduğu için el sanatlarına yönelik projeler de hayata geçirilecek. Keçe, kilim, kök boya yeniden canlandırılacak. Bununla ilgili esnafımızla görüşüyoruz. Üretilecek yöresel ürünler de satışa sunulacak."