Hava kirliliğine karşı bitkilendirilmiş çatı

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, hava kirliliğine karşı yeşillendirilmiş çatı uygulamasının yaygın hale getirilmesini önerdi

Hava kirliliğine karşı bitkilendirilmiş çatı

Kış ayları ile birlikte büyük şehirlerdeki hava kirliliği oranları, halk sağlığını tehdit eder boyutlara sıçradı. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, modern çatı ve yapı uygulamaları ile hava kirliliğinin önemli oranda azaltılabileceğine vurgu yaparak: " “Bitkilendirilmiş çatılar, oksijen üretimini artırırken, ısı adalarının ve yağış suyu taşkınlarının azalmasını sağlıyor. Ayrıca enerji tasarrufu, yalıtım ömrünü uzatma ve ses yalıtımı gibi faydaları da var. Ekolojik, estetik, psikolojik ve ekonomik birçok yararlar elde edilebiliyor...." dedi.

Hava kirliliğine karşı yeşil çatı
Yeşillendirilmiş çatı uygulamalarının ekolojik, estetik, psikolojik ve ekonomik açıdan önemli yararlar sunduğunu belirten Yavuz, bunlardan çok daha önemli faktörün oksijen üretimi ve toz emiliminin artışı noktasında düğümlendiğini söyledi. Türkiye'de yeşillendirilmiş çatı uygulamasının giderek yaygınlaştığını söyleyen Yavuz:

"AVM’lerden sanayi tesislerine, eski yapılardan konutlara her türlü binada bitkilendirilmiş çatı uygulaması yapılabilir.” ifadelerini kullandı. 

Yaptığı açıklamada ısı yalıtımının hatırı sayılır boyutlarda enerji tasarrufu sağladığını ve sorunun Hükümet tarafından açıklanan "Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı" ile de ele alındığını söyleyen Yavuz, tüm bu düzenlemelerle birlikte hava kirliliğinin de önemli oranda azalacağını sözlerine ekledi.