Havacılıktan devletin kazancı: 8 milyar dolar

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı hariç, havacılık sektöründen devletin kasasına girecek olan paranın 8 milyar dolar olduğunu söyledi

Havacılıktan devletin kazancı: 8 milyar dolar

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı hariç, havacılık sektöründen devletin kasasına girecek olan paranın 8 milyar dolar olduğunu söyledi. TAV Havalimanlarının, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne gerçekleştirdiği kira ödemesinin temsili çek teslim töreninde konuşan Elvan, DHMİ'nin kamu-özel sektör işbirliği kapsamında 18 projeyi hayata geçirdiğini söyledi. 

Şu ana kadar 2 milyar doların üzerinde
Devletin kasasına şu ana kadar 2 milyar dolarlık bir para girdiğini belirten Elvan, kamu-özel kesim işbirliğinin devlete 8 milyar dolarlık bir pay sağlayacağını ve 3. Havalimanı projesinin bu rakamın dışında kaldığını belirtti. Elvan, bu girişimlerden devlet ve milletin kazandığını belirterek:  AV, havaalanları işletmesinde ve inşasında dünyanın önde gelen firmalarından biri. Biz yap-işlet-devret modeline, kamu-özel iş birliği modeline çok önem veriyoruz ve önümüzdeki dönemde bu model üzerinde çalışmalara devam edeceğiz.' dedi. 

TAV Devlete 410 milyon lira kira ödedi
TAV'in bu zamana kadar 410 milyon lira civarında bir kira ödemesi gerçekleştirdiğini ve bunun da sistemin ne kadar iyi işlediğini gösteren bir olgu olduğunu belirten Elvan: 'Firma kalkıp, ben ödeme güçlüğü içindeyim demiyor. Zamanından önce ödemesini yapıyor. Vatandaş memnun, devlet memnun, firma memnun. Bu güzel işleyen sistemden rahatsız olanları sorgulamak lazım.' şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı kullanılacak
ULaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. Havalimanı'nın kullanılmaya başlamasıyla birlikte Atatürk Havalimanı'nın tarifeli seferlere kapatılacağı açıklamasının hatırlatılması üzerine de: 'Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli sefer dışındaki tüm seferlerin yapılması söz konusu olacak ve burayı da kullanacağız.' açıklamasını yaptı.