Havamız yabancılara emanet

Artık sektör yabancılara emanet. Yerli otoda ısrar ederken Isıtma Soğutma İklimlendirme sektöründen kendi markalarımızı yabancılara kaptırdık

Havamız yabancılara emanet

04 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Isıtma soğutma ve iklimlendirme alanında taahhüt işleri yapmak üzere kurulan Tebaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baş, son yıllarda Baymak, Isısan, Demirdöküm, Airfel gibi yerli markaları yabancı yatırımcıların aldığını belirterek, "Artık sektör yabancılara emanet. Yerli otoda ısrar ederken Isıtma Soğutma İklimlendirme sektöründen kendi markalarımızı yabancılara kaptırdık" dedi.

Baş: “Artık sektör yabancılara emanet”
Mehmet Baş'ın yaptığı açıklamaya göre, ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektörünün en hızlı büyüyen sektörlerin başında geldiğini belirterek, "İnşaata paralel olarak gelişen sektörde yıllık iş hacmi 35 milyar liraya dayandı. Bu kadar hızlı artış yabancıların iştahını kabarttı. Son yıllarda Baymak, Isısan, Demirdöküm, Airfel gibi yerli markalarımızı yabancı yatırımcılar aldı. Artık sektör yabancılara emanet. Yerli otoda ısrar ederken Isıtma Soğutma İklimlendirme sektöründen kendi markalarımızı yabancılara kaptırdık" ifadelerini kullandı.

Baş, Tebaş olarak ilk önce mekanik tesisat, projelendirme, taahhüt ve uygulama, bakım hizmetleriyle sektöre girdiklerini daha sonra sırasıyla Tebaş Enerji ile enerji sektöründe ısı pay ölçer, kalorimetre, su sayacı ve kat istasyonları gibi alanlarda da faaliyete başladıklarını, bu konu ile de 130 yıllık firma olan Alman Elster ile distribütörlük anlaşması yaptıklarını da kaydetti.

Baş: “Patentli ürünlerimizi, iki yıl içinde Türkiye'de üretmeyi planlıyoruz”
Tebaş Grup şirketi olan MT Klima İklimlendirme Teknolojileri olarak Çinli dünya devi MDV'nin distribütörlüğünü alarak VRF Klima Sistemleri üzerinde çalışma başlattıklarını aktaran Baş, doğalgaz, su ve elektrik sayaçları, kalorimetreler ve sıcak su sayaçları konularında patentli ürünleri bulunan Tebaş'ın şimdilik Almanya ve Uzak Doğu'da üretimi bulunduğunu ve iki yıl içinde Türkiye'de üretim planlandığını bildirdi.