Havaray

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Havaray'ın hayata geçmesiyle birlikte şehrin trafik yükünü büyük oranda hafifletmeyi planlıyor

Havaray

Havaray projesinin hayata geçmesiyle birlikte İstanbul'un trafik yükü büyük oranda hafifleyecek. İlk etapta 47.8 kilometrelik bir hat üzerine inşa edilecek Havaray'ın günde 200 bin yolcu taşıması bekleniyor. Proje kapsamında araçlar, direk ve sütunlar üzerine yerleştirilmiş raylı sistemler üzerinde hareket edecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni projesi Havaray ile birlikte İstanbul'da yolcu taşımacılığı sorununu büyük oranda hafifletmeyi planlıyor. Toplam 10 ayrı hat üzerinde kurulması beklenen proje metrobüs ve metro hatlarına entegre olarak faaliyet gösterecek.

Havaray ne zaman açılacak?
Havada giden tramvay anlamına gelen Havaray Proje, ilk etapta kısa mesafelerde hareket edecek. Metrobüs, metro, tramvay ve teleferik gibi raylı sistemlerle entegre şekilnde hareket edecek proje kapsamında, ilk olarak 10 ayrı hat düşünülüyor. Havaray projesinin ne zaman açılacağı hususunda da kesin bir açıklama yapılmasa da, proje etüt çalışmaları için ilk ihalenin önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi bekleniyor. Projenin ilk olarak hangi semtlerden geçeceği ise belli oldu.

Havaray hangi semtlerden geçecek?
Yapılan açıklamaya göre, havaray projesinin hatlarından 4 tanesi Anadolu yakası'nda, 4'ü de Avrupa Yakası'nda yer alacak. Havaray projesinin özellikle kısa mesafelerde büyük kolaylık sağlaması bekleniyor. 

Havaray istasyonları 
Anadolu ve Avrupa Yakası'nda özellikle minibüslerin işlediği güzergahlar üzerinde yapılması planlanan  projenin hayata geçmesi halinde mninibüslerin kaldırılması gündeme geldi. Şu anda Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde aktif olarak kullanılan Havaray durakları arasında 2 dakikalık mesafeler olacak. Günde ortalama 40-50 bin yolcunun taşınabildiği Havaraylarda, en yüksek kapasite 200 bine yükselebiliyor.

Kartal Sahil-D 100 Havaray Hattı: 2019 yatırım planları arasında bulunan ve toplam 3 kilometre uzunluğunda olacak havaray hattı ile Kartal-D 100 3 dakika sürecek.

Maltepe Başıbüyük Havaray Hattı: Söz konusu bu havaray hattının uzunluğu 3.6 kilometre olacak. 2019 yılında İstanbulluların hizmetine sunulması beklenen hat sayesinde Maltepe ile Başıbüyük arası 7 dakika sürecek.

Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı: 7.2 kilometre uzunluğuna sahip olacak bu havaray hattı ise yolculuk süresini 14.5 dakikaya düşürecek. Hatta toplam 3 istasyon olacak.

İBB Meclisi'nin onayını alan diğer İstanbul havaray projeleri ise şunlar;

*Üsküdar Libadiye Caddesi Havaray Hattı

*Kadıköy-Maltepe-Kartal Havaray Hattı

*Şişhane-Kasımpaşa-Okmeydanı-Mecidiyeköy Havaray Hattı