Hayalet kente dönüşüm

Mahkeme kararlarına rağmen inatla sürdürülen Sulukule kentsel dönüşümünden terk edilmiş bir şehir doğdu. Mahallenin dönüşüm yaşanan kesiminde hiç Roman vatandaş kalmadı. Bu kesimde Suriyeli göçmenlerin ardından kiralar 1.700-2000 TL aralığına sıçradı

Hayalet kente dönüşüm

Türkiye'de yaşayan Roman vatandaşların sembol yerleşim yerlerinden biri olan Sulukule, hayalet kente dönüştü. Yapılan itirazlara, tartışmalara, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin 6 yıl sonra gelen "projeyi" iptal kararını Danıştay 4. Dairesinin onayına rağmen sürdürülen proje bir fiyaskoya dönüştü.

Kiralar 2 bin liraya sıçradı, Suriyeliler yerleşti
Roman ailelerin burada yaşamaya devam edeceği yönündeki açıklamalar gerçekleşmezken, bir türlü tamamlanamayan alt yapı çalışmaları mahalleyi, terk edilmiş bir kente dönüştürdü. Suriyeli mültecilerin yerleştiği kentsel dönüşüme uğrayan bölgede kiralar 1.700-2000 TL aralığına yükseldi. Yenilenen Sulukule evlerinin bir çoğu da henüz satılamadı; site kısmı gecekondular ve mozik binalardan ayrılmış vaziyette.

Romanlardan sonra Suriyeliler yerleşti
Site kısmında yaşayan herhangi bir Roman ailesi kalmazken, mültecilere devredilen mülklerden yüksek kira geliri elde etmek mümkün hale geldi. Radikal'den Sıla Sümer imzalı habere göre, bölge halkı burada kalan Suriyelileri, "nezih" aileler olarak tanımlıyor. 

Kiralar yükseldi
Sitenin aşağı kısmında Çalı Çıkmazında görüşen Roman aileleri, Suriyeli mültecilerin bu yüksek kira bedelini kimi zaman 3-4 aile birleşerek karşıladıklarını bildiriyor. Asayiş problemi ise hala çözülemezken, bonzai satışı başta olmak üzere ciddi miktarda hırsızlık vakası yaşanıyor. Söz konusu bölgede yaygın olarak kullanılan güvenlik kameraları da bu sorunu çözmeyi kısmen başarabiliyor.