Hayat Hattı 17 Ekim'de açılıyor!

Kalyon İnşaat tarafından hayata geçirilen Hayat Hattı açılışı 17 Ekim 2015'de gerçekleştirilecek

Hayat Hattı 17 Ekim'de açılıyor!

Hayat Hattı, 17 Ekim 2015’te açılışı gerçekleştirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye’den yılda 75 milyon metreküp su iletilecek olan projenin en önemli kısmı olan deniz geçişi için Türk mühendisleri, deniz içerisinde askıda boru geçişi planlayıp uyguladılar. 

Kalyon İnşaat tarafından hazırlanan  Hayat Hattı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu açılışa katılacak.

Türkiye ile KKTC tarafında birer baraj ve 80 km’si deniz geçişi olmak üzere toplam 107 km’lik isale hattından oluşuyor. Kalyon İnşaat KKTC Deniz Geçişi İsale Hattı Proje Direktörü Abdullah Halit Erenay, Hayat Hattı projesi ile ilgili olarak "Kalyon İnşaat olarak bu projede uyguladığımız deniz geçişi isale hattı 80 kilometre uzunluğunda. Deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçirilen yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı dünyada bir ilk olma özelliğine sahip ve bununla büyük gurur duyuyoruz. Sadece dört yılda tamamlanan bu dev projeyle Toros Dağları’nın bereketli suların yılda 75 milyon metreküplük kısmı, 107 kilometre uzunluktaki isale hattından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne iletilecek" dedi.

Hayat Hattı nedir?
Deniz yüzeyinin 250 metre altında ve 80 km uzunluğunda askıda polietilen boru hattı döşeyerek Türk mühendisliği ile dünyada bir ilke imza atan Kalyon İnşaat tarafından deniz geçişi boru hattının döşenmesine Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kıyı kesimlerinde 20 metre su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak devam edildi. Sonrasında 20 ile 280 metre su derinliği arasında yer alan sabitlenmeleri beton ağırlık blokları ile sağlanmış boruların deniz tabanına oturan bölümünün önce deniz yüzeyinde birleştirilmesi ve daha sonra içine su alınarak tabana batırılması sağlandı.

280 metre su derinliğine ulaşıldığı ilk noktadan itibaren, 500’er metre uzunluğundaki yekpare borular birbirlerine mekanik olarak bağlanarak deniz tabanına ağırlık bloğu ile sabitlendi ve 66,5 km uzunluktaki askılı sistem oluşturuldu. Bu sistemde 220 tonluk taban ağırlık bloklarına askı halatları ve yüzdürme şamandıraları bağlı ve bunlar gemi yardımıyla deniz içerisine yerleştirildi. 500’er metrelik polietilen boru dizeleri ise deniz yüzeyinde birbirlerine Y-parçalar ile bağlanıp daha önce yerleştirilen şamandıraların halkalarına kancalarla tespit edildi.

Firma Bilgisi: Kalyon Inşaat
Proje Bilgisi: Hayat Hattı