Hayat Hattı projesinde kriz çözülemedi

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a temiz su akışını sağlamak üzere tasarlanan "Hayat Hattı" projesinde, KKTC yetkililerinin suyun dağıtımını özel şirketlere devretmeme kararından doğan kriz aşılamadı. Türkiye'den giden temiz su yaklaşık 2 aydır denize akıtılıyor

Hayat Hattı projesinde kriz çözülemedi

Kuzey Kıbrıs'ın temiz su ihtiyacının karşılanabilmesi adına geliştirilen Hayat Hattı projesinde kriz giderek derinleşiyor. KKTC'nin, suyun yönetimini mevcut belediyelerin yönetimi kararından geri adım atmaması ve Türkiye'nin suyun özel şirketlerin katılacağı bir sistemle işletilmesi ısrarı sonucunda, Türkiye'den giden suyun yaklaşık iki aydır denize akıtıldığı öğrenildi. 

Hayat Hattı projesinde krizin bileşenleri
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Ömer Bilge imzalı habere göre, 1.6 milyar lira maliyetle Anamur'dan başlayan ve askılı boru sistemiyle denizin 250 metre altından Girne'ye ulaşan Hayat Hattı projesindeki temel sorun "tüketicilerden faturayı kim toplayacak" sorusunun etrafından dönüyor. Türkiye tarafı, suyunu ada içindeki dağıtım maliyetinin Kuzey Kıbrıs tarafından karşılanmasını isterken, diğer taraftan suyun özel şirketlerin de katılacağı bir sistem aracılığıyla işletmesini öneriyor. 

Hayat Hattı projesinde kriz çözülemedi

Hayat Hattı projesi nedir? Öğrenmek için tıklayın...

KKTC Hükümeti, Türkiye'nin talebini reddediyor
Türkiye tarafından yapılar ve bünyesinde özel şirketlerin de yer aldığı DSİ teklifini ele alan KKTC Hükümeti'nin kararı ise olumsuz yönde oldu. CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, formülü kabul etmeyeceklerini ve suyun mevcut belediyelerin yöneteceği konusundaki kararlarından geri adım atmayacaklarını vurguladı. İki taraf arasındaki uzlaşmazlık sonrasında, Türkiye'den Kıbrıs'a giden suyun yaklaşık iki aydır denize akıtıldığı belirtiliyor. 

Bir diğer sorun: Mali protokol
Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki bir diğer kriz ise Türkiye'nin Kıbrıs'a yapacağı 1 milyar TL'lik yardım konusunda doğdu. Zira yardım KKTC meclisi'nin yapacağı reformlara bağlı olarak gerçekleşecek. 2016 bütçesini onaylayan ancak alıncak yardım miktarını belirleyemeyen KKTC için söz konusu yardım tahmini duruma düştü. Bu krizle birlikte kamuda çalışan ve emelkliler için her yıl Aralık ayında alınan 13. maaşlarının ödenmesinde de sorun çıkmış gözüküyor.