"Hayat Hattı" projesinde "özelleştirme" krizi

Kuzey Kıbrıs'ın temiz su ihtiyacını karşılamayı hedefleyen "Hayat Hattı" projesi, Kıbrıs Hükümeti'nin "suyun akışının özel bir şirket tarafından yönetilmesine" razı olmaması nedeniyle krize girdi. Türkiye vanayı kapatarak su akışını durdurma kararı aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin temiz su ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen Hayat Hattı projesi, Kıbrıs Hükümeti'nin su akışını özel bir şirketin yönlendirmesi teklifini reddetmesi nedeniyle krize girdi. Hükümet, su akışının Belediyeler tarafından yönetilmesini isterken Türkiye cephesi bu öneriyi reddetti Kıbrıs'a su akışını durdurma kararı aldı.

Ana Vatan kızdı; yatırım bütçesini durdurdu
Geçtiğimiz aylarda Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cephesinden yükselen ve Türkiye ile ilişkilerin gerilmesine neden olan "Yavru Vatan" tartışmasının ardından, taraflar arasındaki ikinci gerginlikte Türkiye, su akışını durdurmakla da yetinmedi. Ana Vatan'ın ikinci hamlesi yatırım bütçesini kesmek oldu. Vatan Gazetesi'nden yer alan Çağdaş Ulus imzalı habere göre Türkiye Anamur'daki vanayı kapattıktan sonra, yatırımlar için gerekli para akışını da durdurma kararı oldu. Böylece bazı belediye ve bakanlıkların da yatırım projelerinin askıya alınma yolu açılmış oldu. 

"Hayat Hattı" projesinde "özelleştirme" krizi

Büyüklük kimde kalır?
Yaşanan siyasi krizi değerlendiren Kıbrıs Hükümeti üyeleri de sorunun çözümü için Başbakan Ömer Kalyoncu ve Bazı Bakanların katılımıyla AK Partili yetkililerle diyaloğa geçilmesi yönünde karar varıldı. Görüşmelerde Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik alt yapı çalışmalarını kendi iradesiyle yönetme arzusuna yönelik alınganlığı ve üstü örtük tehdidinin de ele alındığı öğrenildi. Türkiye'nin halesi ve parayı göndermemesi nedeniyle Kuzey Kıbrıs projesinin ciddi bir kesintiye uğradığı belirtiliyor.

Tartışma neden çıktı?
Taraflar arasındaki anlaşmaslık Kuzey Kıbrıs Hükümetinin özelleştirmeye sıcak bakmamasından kaynaklandı. Suyun yönlendirilmesi görevini belediyelerin üstlenmesinde ısrar eden Kıbrıs'ın karşısında Türkiye ise 2012 yılında imzalanan yap-işlet-devret modelli anlaşma kapsamında suyun özel bir şirket tarafından yönlendirilmesi önerisiyle çıktı.