Hayat Holding Rusya'daki atılımı sürdürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretine katılan heyete Hayat Holding adına katılan İcra Kurulu Üyesi ve Ağaç Grubu Başkanı Yardımcısı Onur Güven: "Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre, Rusya'da büyümesine devam edecek..." dedi.

Hayat Holding Rusya'daki atılımı sürdürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yatığı görüşmede yanında bulunan Türk heyetine Hayat Holding adına eşlik eden İcra Kurulu Üyesi ve Ağaç Grubu Başkan Yardımcısı Onur Güven, Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre'nin 700 milyon dolarlık yatırımla dahil olduğu Rusya pazarında büyümesini sürdüreceğini söyledi. 

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden doğan dev potansiyel
Güven, iki ülke ilişkilerinin 24 Kasım öncesine dönecek olmasının mutluluk verici olduğunu Ankara-Moskova Güven Hattı kararının Türk yatırımcıları rahatlatan bir gelişme olduğuna değindi. Hızlı tüketim ve ağaç ürünlerin sektöründe var olan 32 marka ile 5 kita ve 10'e yakın ülkede milyonlarca eve ulaştıklarını da söyleyen Güven:

"Hayat Holding olarak, son 1.5 senede Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya için yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırımla giriş yaptığımız Rusya'da büyümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Hayat Holding Rusya'daki atılımı sürdürecek

Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre Hakkında
Rusya’da, 200 milyon dolara yakın yatırımla gerçekleştirdiği dev temizlik kağıdı üretim tesisini 24 ay gibi kısa bir sürede faaliyete geçiren Hayat Kimya, Rusya pazarına girişinden sadece 1.5 sene sonra Papia ve Familia markalarıyla pazarın en büyük 2. oyuncusu haline geldi. Hayat Kimya, temizlik kağıtları üretim kapasitesiyle Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın en büyük kağıt üreticisi konumunu koruyor.

Ağaç ürünleri sektörünün lider firmalarından biri olan Kastamonu Entegre de, Rusya’da 500 milyon dolara yakın yatırımla 2 MDF(ahşap levha) tesisini faaliyete geçirdi. Açılışında Avrupa’nın en büyük MDF üretim tesisi ünvanını taşıyan Alabuga tesisi, 2016 Nisan’da yapılan ek yatırımla Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi (485 bin m3/yıl MDF kapasitesi) ile tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri oldu.