Haydarpaşa Garı'na ne olacak?

Aykırı Sorular programına katılan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı Hayrdapaşa Garı'nın muhafaza edileceğini açıkladı

Haydarpaşa Garı'na ne olacak?

25 Haziran 2014 / Emlakwebtv
CNN Türk’te yayınlanan ve Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular programına geçtiğimiz gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı katıldı. Haydarpaşa Garı hakkında soruları yanıtlayan Ilıcalı şöyle konuştu:

Şuanda normal olarak Marmaray’ın 13,5 km’si açılmış ve ilk defa dünya projesi 62 metreden Asya’yı Avrupa’ya bağlamışız. Bugün banyo hatları da şuanda devam ediyor. Bunlar tamamlandığı zaman Marmaray projesi 65 km’lik bir 76 km’ye varan bir bütün oluyor. İstasyonlarda normal çalışmalar yapılıyor bu iki hattı banyo hattı 3 hattı ilave oluyor.

Haydarpaşa’nın başına bir şey gelmemiş ki Haydarpaşa’nın mevcut gelişmelere göre otel yapılacağına dair şuanda ne bir resmi kanattan yapılan bir açıklama ne buna yönelik bir işlem var. Haydarpaşa tekrar söylüyorum şuanda hızlı tren nereye kadar gelebilecek Pendik’e kadar gelebilecek, yakın bir zamanda açılacak ve banyo hatları da metro hattına dönüştüğü zaman İstanbul’un eski aynen banyo civarında oturan vatandaşlarımız çok yüksek kapasiteli bir metrodan başlayacaklar ve bunlar aynı zamanda o gün ki istasyonlar neyse aynı şekilde korunmuş olacaklar.

Göztepe’de, Bostancı’da bildiğimiz banyo trenleri devam edecek. Banyo treni metro olarak devam edecek. Yani çok düşük kapasiteyle çalışan hızlı tren yani saatte bir yönde 70.000 yolcunun olabileceği, yani taşıma gücü düşük olanlar iyileştirilerek bugünkü teknoloji uygun bir şekilde yapılacak.

Haydarpaşa bizim filmlere konu olan Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaralarına konu olan o bina aynı şekilde devam edecek. Yani başbakan bütün projelerin içinde bulunuyor zaten. Neticede teknik projeler hazırlanmadan siyasi otorite bunun yapılmasına karar verebilir mi? Şuna açlık getirelim… Bir şeyin korunması demek onu terk etmek değil ki bizim oradaki tarihi dokuyu koruyabilmemiz için onu geliştirerek korumamız lazım. Kullanmadan değil. Yani burada gar olarak da hizmet verecek, bugünkü vatandaşın ihtiyacı olan her türlü hizmeti verecek. Ben şuanda sizin televizyonunuza geldim burada her türlü imkan var yani ben bir konuk olarak sizle çok rahat bir program yapıyorum. Haydarpaşa garına gelen insanlar da orda en güzel şekilde istifade edecekler.