Haydarpaşa Garı ne olacak, ne zaman açılacak?

1908 yılında inşa edilen ve 2010 yılında çatısında çıkan yangınla hasar gören Haydarpaşa Garı ne olacak, ne zaman açılacak?

Haydarpaşa Garı ne olacak, ne zaman açılacak?

1908 yılında İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garı olan Haydarpaşa Garı ile ilgili söylentilere son noktayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan koydu. Peki Haydarpaşa Garı ne olacak?

‘Gündemimizde yok’

Haydarpaşa Garı’nın otel ya da başka bir yapıya dönüştürülmesi yönünde açıklama yapan Bakan Lütfi Elvan, “Bize gelen resmi bir talep de açıkçası şu ana kadar söz konusu değil. Bakanlık olarak böyle bir gündemimiz yok. Özelleştirme İdaresi ya da herhangi bir kurumdan bize Haydarpaşa Garı’na yönelik gelmiş bir talep söz konusu değil. Ben çok önemsediğimiz bu gara gözbebeğimiz gibi bakmalıyız diye düşünüyorum” diye konuştu.

Hızlı tren kapsamında kapanmıştı

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında Istanbul-Eskişehir bölümündeki demiryolu çalışmaları nedeniyle, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ülke çapındakı tren seferlerine ara verilmişti. İstanbul'un Anadolu yakasında, Kadıköy'de bulunan garda Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştı.