Haydarpaşa Garı ne oluyor?

Haydarpaşa Garı için karar verildi. Peki Haydarpaşa Garı ne oluyor? İşte yanıtı.

Haydarpaşa Garı ne oluyor?

Haydarpaşa Garı’nın geleceği merak konusuydu. 2013 yılında alanda otel gibi yapılanmaların önünü açacak plan onaylanmıştı. O tarihten bu yana gar alanında ne yapılacağı merak ediliyordu. Son karar, İBB’den geçti. Peki karara göre Haydarpaşa Garı ne oluyor?

İstanbul Büyükşehir Belesiyesi Meclisi, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’na yapılan itirazı değerlendirmeye aldı ve planların revize edilmesine karar verdi. Bu durumda Haydarpaşa Garı’na otel ya da ticari yapılar yapılmayacak. Haydarpaşa, gar olarak kalacak. Hızlı trenin ilk istasyonu olacak.

Haydarpaşa Garı nerede?

Anadolu yakasının Kdıköy ilçesinde yer alan Haydarpaşa Garı, ilk olarak 1908 yılında hizmete girmişti. Dönemin Osmanlı padişahı II.Abdülhamit zamanında inşaatına başlanmıştı. İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmişti.

Haydarpaşa Garı inşaatı

Haydarpaşa Garı’nın bugün ki kullanım alanı 3836 metrekaredir. Garın inşaatında, 1100 adet, 21 metrelik ahşap kazık kullanıldı. Garın taşıyıcı sistemleri de çelik karkas kullanılarak inşa edildi. İnşaatta 1140 ton demir, 19000 metre sert ağaç, 6200 metrekare arduaz çatı kaplaması, 530 metreküp kereste, 13000 metreküp beton ve 2500 metreküp lefke taşı kullanıldı.