Haydarpaşa Garı ne zaman açılacak?

28 Ocak’ta restorasyonu için ihaleye çıkılacak Haydarpaşa Garı ne zaman açılacak?

Haydarpaşa Garı ne zaman açılacak?

Tadilatın devam ettiği Haydarpaşa Garı'nda çalışmalar 2012 yılının Şubat ayında başlamıştı. Peki 2010 yılında çıkan yangın nedeniyle büyük hasar gören Haydarpaşa Garı ne zaman açılacak?

Marmaray Projesi kapsamında banliyö hatlarının yenilenmesi nedeniyle sefer yapılmayan Haydarpaşa Garı'nın restorasyonu çalışmalarında TCDD son aşamaya geldi. TCDD Emlak ve İnşaat Dairesi, 28 Ocak'ta ihale düzenleyerek Haydarpaşa Garı'nın komple tadilatını yaptırmak için adım attı. Yapılacak restorasyon kapsamında gar binasının çatısı yenilenecek, dış cephe temizliği ve bakımı yapılacak. Ayrıca, binanın ahşap doğramaları da aslına uygun olarak yenilenip, 2012′nin Şubat ayında başlayan tadilatın 500 gün içinde tamamlanacağı belirtilmişti. Son bilgilere göre, tarihi garın Mayıs 2015'te açılması hedefleniyor.

Haydarpaşa Garı ne olacak?
Haydarpaşa Garı'nda çalışmalar tamamlandıktan sonra, yapı hızlı tren garı olarak hizmet verecek. Ayrıca kültürel faaliyetlerinde düzenleneceği garın, yangından hasar gören çatısında sergi alanı, konferans salonu, kafeterya, danışma, ofisler, arşiv, ve tuvalet yapılması gibi alanların olması planlar arasında.