Haydarpaşa neye dönüşecek?

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın dönüşümünü öngören proje Anıtlar Kurulu'ndan geçti. Bina Yüksek Hızlı Tren garı ve kültür-sanat merkezine dönüşecek

Haydarpaşa neye dönüşecek?

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın AVM'ye ya da Otel'e dönüşeceği tartışmalarına nokta konuldu. Binanın dönüşümü Anıtlar Kurulu'ndan geçen, tarihi binayı ve arazisini Hızlı Tren İstasyonu ile kültür-sanat merkezine dönüştürecek proje doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Haydarpaşa Garı, Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmet verecek. Yeni Şafak Gazetesi'nden Emeti Saruhan'ın haberine göre Haydarpaşa Gar Binası'nın restorasyon projesi Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı ve yer teslimi yapıldı. Kadıköy Belediyesi'nin vereceği ruhsatın ardından çalışmalarına başlanacak proje kapsamında, binanın tarihi dokusu muhafaza edilmek koşuluyla dönüştürülecek.

Çatı katı kültür-sanat merkezi olacak
Geçtiğimiz senelerde yanan ve şu anda atıl durumda bulunan çatı katı ise restorasyondan geçirilerek müze, sergi alanı, kütüphane, toplantı ve konferans salonuna dönüştürülecek. Çalışmalar kapsamında bina içindeki asansörler yenilenirken, mevcut ısıtma sistemi yenilemesi, eksik ve hasarlı bezemelerin tamamlanması, duvan ve duvar sıva ve boyalarının yenilenmesi yapılacak. 

12 milyon 473 bin liraya ihale edilen projenin 500 günde bitmesi hedefleniyor