Haydarpaşa Port" onaylandı

Uzun süredir tartışılan 'Haydarpaşa Port' projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde AKP meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi

Haydarpaşa Port

15 Kasım 2012 / emlakwebtv
İstanbul'un önemli projelerinden Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi için nihai düzenleme kararı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti.
Büyükşehir Belediyesi eylül ayı toplantılarının dördüncü birleşimi, belediyenin Saraçhane'deki yerleşkesinde AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.
Mecliste, 1/5000 ölçekli Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı teklifi oylamaya sunuldu. Teklif, CHP'nin ret oyu vermesine karşın AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.
Alınan kararla, 2007 yılında yapılan protokolle ilk adımı atılan ''Haydarpaşa Port'' projesinin 2009'da başlanan planlama çalışmalarıyla ilgili düzenlemeler için gerekli onay verildi.
Kabul edilen komisyon raporunda, 'İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Tüneli Projesi'nin bir bölümünün Haydarpaşa Liman Sahası'nın içinde bulunduğuna dikkat çekildi. Ayrıca kıyı bölgesinde yer alan 'aktif yeşil alan'ın özelliğini koruyacağı da belirtildi. Projeyle Haydarpaşa'nın bir önemli bir ticaret ve turizm merkezi olması hedefleniyor.
Mimarlar Odası ve bazı sivil toplum örgütleri, tarihi değerleri ve doğayı tahrip edeceği gerekçesiyle projeye karşı çıkıyor.